zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hybrid Volvo již sváží odpadky

04.08.2008
Odpady
Hybrid Volvo již sváží odpadky
Přestože většina velkých výrobců užitkových vozidel již postavila funkční prototypy hybridních konstrukcí, švédský kolos Volvo Trucks je již o krok dále. Jeho vozidla jsou již nasazena do provozu a slouží komunálním firmám Renova a Ragn-Sells ke sběru domovního odpadu.

"Tato fáze provozních testů je posledním krokem intenzivního vývoje hybridních soustrojí pro užitková vozidla," konstatuje Stafan Jufors, prezident a výkonný ředitel koncernu Volvo Trucks. "Přišli jsme s unikátním konceptem velmi výkonného, těžkého užitkového vozidla s efektivnějším provozem, než jiné současné alternativy. Dokázali jsme, že hybridní řešení je životaschopné a žádané. Sériová výroba se rozběhne v příštím roce."

Hybridní užitkové Volvo kombinuje moderní nízkoemisní vznětový motor spřažený s elektromotorem, o jejichž aktivaci rozhoduje elektronická řídicí jednotka. V principu elektromotor vozidlu slouží v rychlostech do 20 km/h, pak roli přebírá vznětový motor. Při zpomalování a zastavení je diesel odstaven a pohybové energie vozidla je využito k dobíjení akumulátorů (po pracovní směně se akumulátory dobíjejí také nočním proudem v garáži). Vozidlo této koncepce své přednosti nejlépe uplatní tam, kde jsou časté rozjezdy a zastavení, kde jsou významné nároky na potlačení exhalací a kde je spotřeba paliva důležitější než obvykle. Takovým specifikem výrazně vyniká svoz komunálního odpadu.

Popelářské hybridní Volvo produkuje o třetinu méně CO a CO2 než klasické, ale je dokonce čistější než plynová verze. Současně velmi výrazně klesla hlučnost speciálu, což je ve městě a ráno důležité. Proto lze očekávat uplatnění hybridních konstrukcí užitkových vozidel u dalších městských služeb. Výrobce však předpokládá, že velmi brzy proniknou i do dálkové kamionové přepravy.
Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí