zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Novela zákona o odpadech nerespektuje možnosti obcí

15.08.2008
Odpady
Novela zákona o odpadech nerespektuje možnosti obcí
O takzvané velké novele zákona o odpadech neváhám tvrdit, že je nesmyslná.
Neúměrně totiž zdražuje všechny běžné způsoby likvidace komunálního odpadu a její požadavky na povinnosti obcí jsou zcela nereálné.

Zvýšení poplatku za uložení odpadu na skládky až na 1500 korun v roce 2013 by znamenalo ztrojnásobení výdajů na skládkování proti dnešku. České Budějovice by tak například místo 8,5 milionu korun ročně platily 25 milionů. Ovšem pouze teoreticky, protože Ministerstvo životního prostředí České republiky chce zpoplatnit i ukládání technologického odpadu, takže výdaje na skládkování by byly ve skutečnosti daleko vyšší. Platit za suť, která se dnes bezplatně používá k zabezpečení skládek, považuji za mimořádně kontraproduktivní. Zpoplatněním energetického využívání odpadů navíc ministerstvo obce ke skládkování tlačí.

Za velice problematickou považuji také povinnost separovat všech pět složek komunálního odpadu včetně biologicky rozložitelného. Papír, sklo, plasty a nápojové kartony již v Českých Budějovicích třídíme a na podzim do některých čtvrtí zkušebně přistavíme kontejnery na biologický odpad - ale pouze ze zahrad.

Povinná separace bioodpadu včetně kuchyňského je však nesmyslná. Nedovedu si představit, že máme ve městě na každém rohu kontejner se zahnívajícím a páchnoucím biologickým odpadem. Neumím si rovněž představit, který občan si bude přát takový kontejner zrovna před svým domem.

Novela vůbec nebere v potaz možnosti jednotlivých obcí. Pokud některé obce k separaci zeleného a kuchyňského odpadu přistoupit chtějí, nechť tak učiní - ale o své vůli. Nutit k tomu všechny zákonem považuji za nehorázné. Stejně jako zdražení skládkování a zpoplatnění spalování odpadu.

Pokud chce Ministerstvo životního prostředí České republiky docílit zvýšení podílu separovaného odpadu, ať tak raději učiní motivačními opatřeními, nikoli nařízením.

V případě odpadové novely se tudíž plně ztotožňuji se stanoviskem Svazu měst a obcí České republiky. Ten spolu s Asociací krajů České republiky a Petičním výborem obcí se skládkou na svém území odmítl povinnost obcí třídit všech pět složek komunálního odpadu, zpoplatnění energetické likvidace odpadu, zpoplatnění ukládání technologických materiálů a rapidní růst skládkovného. Místo toho navrhl pomalejší růst skládkovného na 700 korun za tunu v letech 2009 až 2013 a zároveň zvýšení horní hranice pro místní poplatek za likvidaci odpadu. To by obcím umožnilo přenést větší část - již dnes velice vysokých - nákladů na občany.

AUTOR: Mgr. JURAJ THOMA
primátor Českých Budějovic
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí