zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obce si mohu polepšit sběrem elektroodpadu

01.08.2008
Odpady
Obce si mohu polepšit sběrem elektroodpadu

Obce si mohou finančně vylepšit své rozpočty. Od poloviny července totiž dostávají za nasbíraný elektroodpad od firmy Asekol vyšší příspěvky.


"Zavedli jsme tzv. bonusovou složku. Chceme motivovat obce ke sběru drobných elektrozařízení," uvedl. Jan Vrba ze společnosti Asekol. Pokud každý občan obce odevzdá více než 0,3 kg malých spotřebičů za rok, zvýší se celková podpora obce o 30 procent. "Obce by si tak díky bonusům mohly přijít až na 1,5 milionu korun navíc" řekl Vrba. Od zavedení příspěvků vyplatila firma na příspěvcích obcím zhruba 11 milionů korun.

V prvním pololetí letošního roku vybrala firma 5787 tun elektroodpadu, což je proti roku 2007 nárůst o 33 procent. Necelou pětinu odpadu tvořila drobná elektrozařízení. "Drobná elektrozařízení se recyklují nejméně, ačkoliv z hlediska ochrany životního prostředí patří k nejcennějším. Lidé drobná zařízení raději vyhodí do popelnice," řekl Vrba. Právě z obecních svozů pochází přes 90 procent veškerých vysloužilých elektrozařízení.

Česká republika musí podle požadavků Evropské unie nasbírat průměrně alespoň čtyři kilogramy elektroodpadu od každého občana. Pokud tuto normu nesplní, hrozí ze strany EU sankce. Loni každý občan nasbíral 2,5 kilogramu odpadu. Letos je to zatím 0,56 kilogramu odpadu na občana. "V tuto chvíli lze těžko odhadnout, zda se norma podaří splnit. Hranice čtyř kilogramů je podle mě reálně dosažitelná," dodal Vrba.

Asekol přispívá obcím paušální platbou a platbou za množství sebraného materiálu. Dále zajišťuje odběr zařízení z obecních sběrných dvorů a mobilních svozů. Finančně i technicky zajišťuje i dopravu a zpracování elektroodpadu. Firma je nezisková a od prosince roku 2005 je na ministerstvu životního prostředí vedena jako jediná společnost, která má oprávnění zajišťovat zpětný odběr materiálu. V současné době má Asekol uzavřené smlouvy s téměř třemi tisíci měst a obcí o zajišťování sběru elektomateriálů.

http://severnimorava.regiony24.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí