zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtyřkolky ohrožují lidi a přírodu

03.08.2008
Příroda
Čtyřkolky ohrožují lidi a přírodu

Českokrumlovsko - Čtyřkolky postupně zaplavují region. Čím více roste jejich obliba, tím více jsou trnem v oku všem, komu záleží na přírodě.

Mnozí jezdci na čtyřkolkách si totiž jezdí, kde chtějí. „Lítají po lesních cestách, ačkoliv na nich platí zákaz vjezdu pro motorová vozidla,“ zlobí například revírníka lesů v oblasti Nového Dvora u Vyšného Josefa Burdu. „Nejde jenom o ten rámus, který dělají. Zvěř v lesích v červnu a červenci klade mláďata a potřebuje klid. Navíc čtyřkolkáři rozbíjejí lesní cesty, jak na nich ubírají a přidávají plyn, prudce brzdí a smykují. Obrátili jsme se i na policii, ale čtyřkolkáře nechytíte. Zajedou mezi stromy, a to je konec.“

Ačkoliv na Českokrumlovsku nechybějí tratě určené právě pro milovníky čtyřkolek, jako například u Kaplice, kde se mohou vyřádit podle libosti, mnozí neváhají prověřovat lákavé vlastnosti stroje i v chráněném území. Správa CHKO Blanský les proto nechala vyrobit letáčky s poučením právě pro řidiče čtyřkolek a nyní je rozmístila do půjčoven.

„To je jediná šance tyto motoristy upozornit, jak se mají chovat,“ konstatovala Tereza Francírková ze Správy CHKO Blanský les. „V CHKO jezdí všude. Hlavně na bývalé vojenské cvičiště a louky nad Loučejí v Křemežské kotlině. Je to problém, protože samozřejmě v CHKO nemohou jezdit mimo cesty pro motorová vozidla. Když se nám je podaří zastavit, upozorníme je na to, a snažíme se je na komunikace vyhnat, ale je to nekonečný boj.“

Přitom čtyřkolky mohou poškodit chráněné druhy i mimo rezervace a chráněné území, zranit či zabít drobné živočichy. „Navíc je riziko, že na prudších svazích naruší porost a odstartují erozi,“ připomněla Tereza Francírková. „Rychle jedoucí čtyřkolky jsou nebezpečné i pro návštěvníky. Vždyť jenom Kleť je protkána hustou sítí cyklotras. My nemáme svého profesionálního strážce, stát nám na něho nedá peníze,“ řekl vedoucí Správy CHKO Blanský les Jan Flašar.

Jezdci na čtyřkolkách často zapomínají dodržovat zákon. Přitom se na ně vztahují stejná pravidla, jako na řidiče motorových vozidel.

„Nesmějí tedy na jakékoliv lesní cesty. To nařizuje nejenom lesní, ale také silniční zákon,“ důrazně připomíná vedoucí Správy CHKO Blanský les Jan Flašar. Podotkl, že si čtyřkolkáři při řádění v lesích často sundavají nebo zakrývají registrační značky.

Samotní milovníci čtyřkolek se brání, že jsou jejich vozidla dělaná do terénu, proto si vybírají lesní cesty či louky.

„Není divu, že to každého láká všude možně, jen ne na silnici. Chceme řádit. Myslím si ale, že žádným zásadním problémem nejsme. Proč nikdo nenadává třeba na auta, která se prohánějí po louce? A to nemluvím o motorkách,“ ohradil se řidič Kamil Fousa. „Nechci ale bránit žádné škodiče, kteří otravují ostatním lidem život. Uznávám, že to vadí majitelům pozemků.“

„Nic bych proti nim neměl, ale vadí mi, že jezdí po soukromých pozemcích, což je neúcta. Například po sjezdovce na Podlazí, kterou vždycky rozjezdí, když je mokro,“ řekl Jan Mejzlík z Křemže. „Motorkáře nahradili čtyřkolky. Moc jsme si nepomohli. Nejhorší je, že jsou nechytitelní. Bohužel nepočkají na to, až si policisté zaváží tkaničky u boty,“ míní Mejzlík.

Snadno se kritizuje, ale jak lapit ptáčka ujíždějícího přes výmoly? „Stejně těžké je to i s motorkami,“ konstatoval dopravní inspektor v Č. Krumlově Tomáš Ptáček. „My se v každém okamžiku musíme řídit jenom tím, co motoristům nařizuje a nám dovoluje zákon, takže naše možnosti jsou hodně omezené.“ „Pochopitelně pokud poškozují majetek nebo se chovají protizákonně, policisté za nimi vyrazí. Ale my je nedoženeme,“ přitakal vedoucí krajského dopravního inspektorátu Lubomír Veselý. „Ovšem lidé by si měli uvědomit, že by se měli chovat podle zákona a ne vše jenom házet na policii. My se tomu ale samozřejmě věnujeme průběžně v rámci svých možností.“

Zuzana Kyselová, Václav Votruba

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí