zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plasty ve světě budoucnosti

16.08.2008
Obecné
Plasty ve světě budoucnosti
Za 22 let možná budou plasty růst na stromech,
uvažuje britský futurolog Ray Hammond, autor studie "Svět v roce 2030". Je to jedna z predikcí, kterou lze nalézt ve zprávě společností PlasticsEurope, zabývající se vizemi světa budoucích let a úlohou, jakou v něm bude hrát moderní chemie a materiály, zejména plasty.

Plasty urazily v posledním čtvrtstoletí velký kus cesty, konstatuje studie PlasticEurope, ale ve světle vizí Raye Hammonda můžeme ještě významnější vývoj očekávat v letech budoucích. Ostatně na těchto projektech již nyní intenzívně pracují všichni hlavní výrobci a řada výzkumných institucí i univerzit, které s průmyslovými firmami často na vývoji nových materiálů s unikátními vlastnostmi úzce spolupracují.

Většina výrobců i výzkumníků z oboru spojených s materiály se shoduje v tom, že plasty budou hrát v našem životě stále významnější roli, a mohou pomoci řešit mnohé z klíčových problémů, které nyní před naší civilizací a jejím dalším vývojem stojí. Od klimatických změn, až po zajištění dostatku pitné vody pro stále přibývající počet lidí, rychlý technologický vývoj v globalizovaném světě, bezpečnost dopravy apod.Velké možnosti se tomuto oboru otevírají hlavně se současným nástupem nanotechnologií.

CHYTRÉ MATERIÁLY PRO HI-TECH VÝROBKY

Budou "chytřejš" a mít lepší, často uživatelsky modifikovatelné parametry než současná generace, což umožní i vyšší výkony zařízení, k jejichž výrobě budou použity. Budou moci obsahovat různé vestavěné senzory, umožňovat budovat vyspělé komunikační sítě, nebo se v případě poškození budou dokonce schopny samy opravit.

S pomocí nových vodivých plastů, a pokroku dosaženého při jejich vývoji bude možné vyvíjet rychlejší, levnější čipy, což znamená další významný posun v oboru informačních technologií a komunikace.

Díky využití moderních hi-tech materiálů bude možné vyrábět vozidla s ultra-nízkými emisemi, schopná ujet na litr paliva stovky kilometrů (v prototypové experimentální podobě již takovéto vozy existují), nebo letadla s nízkou spotřebou a minimálním vlivem na životní prostředí, při jejichž stavbě budou použity moderní lehké a ekologické kompozitní materiály (jako je např. projekt nejnovějšího letounu firmy Boeing B777 Dreamliner).

PLASTY - DŘÍVE OHROŽENÍ PRO PLANETU, NYNÍ JEJÍ NADĚJE

Nasazení nových materiálů a technologií založených na jejich využití pomůže lidstvu bojovat s hrozícím nedostatkem potravin a pitné vody pro stále rostoucí populaci naší planety - např. při ochraně potravin a vodních zdrojů, ale i jako náhrada tradičních přírodních materiálů. To podle analytiků a prognostiků pomůže omezit negativní vliv industrializace v podobě ubývajících lesních porostů a problémů spojených s podmínkami pro pěstování zemědělských plodin, které by pomohly zajistit výživu pro obyvatele rozvojových zemí.

V boji s klimatickými změnami mohou sehrát plasty významnou úlohu nejméně ve dvou směrech: pomoci snižovat potřebu fosilních paliv, a chránit lidi před účinky klimatických změn, k nimž již došlo, nebo dochází. Pokud jde o problematiku energií, mohou podle Hammondovy studie plasty přispět několika způsoby: zlepšování energetické účinnosti budov a pracovišť, uplatnit se při hledání nových zdrojů přírodních paliv a jejich získávání, lepšího využívání obnovitelných zdrojů, ale také podporou při hledání nového složení tzv. energetického mixu.

REVOLUCE V MEDICÍNĚ

Dalším z oborů, kde nacházejí nové materiály, a zejména plasty, stále významnější uplatnění jsou medicínské obory. Lze očekávat, že plasty přinesou revoluci ve zdravotnictví. Kromě stále dokonalejších implantátů a protéz, ochrany zdraví, Hammond ve své studii předpovídá, že s pomocí plastů bude možné v budoucnu nahradit i lidskou krev. Velkou výzvou jsou především produkty zcela nové generace s využitím nanotechnologií. Např. filtry s nano-parametry umožňují účinně bránit šíření škodlivých bakterií a virů

PlasticsEurope založila v rámci projektu World 2030 i speciální tým, jehož úkolem je mj. vyhledávat hlavní oblasti, jichž se bude využití plastů v budoucnu týkat, a kde se budou moci v průmyslové sféře uplatnit při řešení klíčových problémů lidstva, jako jsou např. ekologie a ochrana klimatu, efektivita využívání přírodních zdrojů a snižování spotřeby energie apod. Akční tým by měl své plány zveřejnit letos. Bližší informace o projektu lze najít na webových stránkách www.plasticseurope.org.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí