zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

10 % agropaliv zabere půdu, která by zajistila elektřinu pro polovinu českých domácností

06.08.2008
Zemědělství
Energie
10 % agropaliv zabere půdu, která by zajistila elektřinu pro polovinu českých domácností

Pokud by Česká republika použila půdu, kterou potřebuje pro plánované nahrazení 10 procent benzínu a nafty agropalivy, k pěstování energetických plodin pro teplárny a elektrárny, zajistí elektřinu pro polovinu českých domácností. Vyplynulo to z analýzy Hnutí DUHA, jež prosazuje, aby europoslanci vyškrtli klauzuli o podpoře automobilových agropaliv z připravované směrnice.

Aby automobilovými agropalivy nahradila jednu desetinu své spotřeby ropy, jak navrhuje Evropská komise, Česká republika by potřebovala 787 tisíc hektarů řepky a pšenice [1]. Exhalace oxidu uhličitého tak klesnou o 386 tisíc tun [1]. K oběma číslům dospěly propočty provedené pro ministerstvo životního prostředí, které kalkulovaly se současnými technologiemi.

Ale pokud by zemědělci na stejných 787 tisících hektarů pěstovali energetické plodiny pro použití v teplárnách či elektrárnách, dostanou každý rok palivo potřebné k výrobě sedmi terawatthodin elektřiny [2]. Sedm terawatthodin odpovídá polovině spotřeby všech českých domácností, respektive 12 % kompletní poptávky v zemi.

Exhalace oxidu uhličitého by tak klesly o 4,9 milionu tun [3] – skoro třináctinásobně více než při použití stejné půdy k pěstování agropaliv do automobilů.

Coby paliva v teplárnách či elektrárnách – nebo nejlépe ke kombinované výrobě tepla a elektřiny – se používají speciální plodiny, které nekonkurují na trhu s potravinami. Rovněž jejich pěstování je pro krajinu podstatně zdravější, protože nepoužívá tolik pesticidů a průmyslových hnojiv.

Samozřejmě je také možné pro energetické plodiny použít pouze část půdy, která se omezením podpory agropaliv uvolní.

Hnutí DUHA a další ekologické organizace prosazují:

·        Lepší podporu pro účinné obnovitelné zdroje energie, například pěstování energetických plodin pro elektrárny a teplárny. V České republice kriticky chybí zákon o podpoře obnovitelných zdrojů tepla, který by rozhýbal nejdůležitější – a nejvíce efektivní – odvětví zelené energetiky [4].

·        Vyškrtnutí klauzule, podle které mají agropaliva do roku 2020 závazně nahradit 10 % ropy. Podle ekologických organizací je silná podpora agropaliv při současných technologiích málo efektivní.

·        Přísná, závazná pravidla pro pěstování agropaliv, která by vyloučila ekologické a sociální škody. Standardy, které navrhla Evropská komise, k tomu nepostačují [5].

Informační list Hnutí DUHA o agropalivech: www.hnutiduha.cz/publikace/Biopaliva_vs_energeticke.pdf

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:

„Právě kvůli nízkému efektu byly ekologické organizace vůči agropalivům do aut vždy hodně skeptické. Bionafta nebo etanol sníží exhalace skleníkových plynů a spotřebu ropy, to ano. Ale jenom velmi málo. Pokud stejnou plochu – nebo dokonce jenom její část – použijeme na pěstování energetických plodin pro elektrárny nebo teplárny, dostaneme mnohokrát lepší výsledek. Důraz na agropaliva je prostě plýtvání plochou a možnostmi zelené energetiky. Zákonodárci by měli namísto agropaliv do aut spíše podpořit nový zákon o zeleném vytápění.“

Kontakt:        Vojtěch Kotecký, Hnutí DUHA, 604 202 470, email vojtech.kotecky@hnutiduha.cz

                        Martin Mikeska, Hnutí DUHA, telefon 603 780 670, email martin.mikeska@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Zpráva o potenciálu snížení emisí skleníkových plynů v České republice, Enviros pro MŽP, Praha 2007

[2] Kalkulace Hnutí DUHA podle koeficientů ve: Studie potenciálu obnovitelných zdrojů v České republice do roku 2020, Asociace pro využití obnovitelných zdrojů energie–Česká geotermální asociace–CZ Biom–Česká společnost pro větrnou energii pro MŽP, Praha 2007. Propočet předpokládá 25% účinnost při výrobě elektřiny.

[3] Kalkulace počítá s současným takzvaným energetickým mixem – tedy s exhalacemi, které připadají na jednu terawatthodinu vyrobené elektřiny při dnešní skladbě českých zdrojů.

[4] Podrobnosti v informačním listu: www.hnutiduha.cz/publikace/ciste_teplo.pdf

[5] Standardy vůbec neřeší sociální dopady, nevylučují výrobu agropaliv z potravinářských komodit, nepožadují pěstování podle pravidel ekologického zemědělství a vyžadují jen velmi slabé snížení exhalací skleníkových plynů k tomu, aby agropaliva měla nárok na podporu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí