zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Češi odevzdávají více elektroodpadu

11.08.2008
Odpady
Češi odevzdávají více elektroodpadu

Čeští spotřebitelé se polepšili. Sběrné dvory či specializované kontejnery plní vysloužilým elektroodpadem. Kolektivní systémy, které za výrobce elektroniky plní jejich povinnost odebrat zpět k ekologické recyklaci staré spotřebiče, hlásí nárůst množství vybraných starých přístrojů o desítky procent.

V Česku existuje šest kolektivních systémů sběru elektroodpadu. Jeden z nich, společnost Asekol, podle jednatele Jana Vrby zvedla v prvním pololetí letošního roku sběr elektroodpadu meziročně o 33 procent. Každý Čech jen v systému Asekolu odevzdal za šest měsíců přes půl kilogramu starých spotřebičů. To je stejně jako za celý rok 2006.

1100 ledniček denně
Prostřednictvím systému Elektrowin, který vybírá hlavně lednice, odevzdali lidé za půl roku téměř 9 tisíc tun starých spotřebičů, zatímco za celý loňský rok to bylo přes patnáct tisíc tun. Za celý letošní rok by Elektrowin měl zajistit sběr více než 20 000 tun elektrošrotu. „V roce 2006 jsme denně sebrali 450 ledniček, v roce 2007 už 860 a v prvním pololetí letošního roku 1100 denně. Za loňský rok jsme sebrali přes 300 tisíc kusů, na trh se uvedlo 400 tisíc kusů. Pětasedmdesát procent ledniček tak lidé vracejí do sběrných dvorů, řekla provozní ředitelka Elektrowinu Tereza Ulverová.

Podle průzkumu, který si kolektivní systémy nechaly vypracovat, je největší překážkou pro větší ochotu lidí elektroodpad nevyhazovat do komunálního odpadu vzdálenost sběrného dvora. „Místa zpětného odběru jsou dál, než jsou lidé ochotni chodit. To musíme samozřejmě řešit,“ řekl Vrba. I letos tak má narůst počet sběrných dvorů, které podpoří mobilní kontejnery a specializované boxy na vyhazování starých přístrojů či úsporných žárovek. Ty lidé zatím často hážou do obyčejných popelnic. Například v Praze podle Zuzany Křenkové z firmy Ekolamp skončí v popelnici až osmdesát procent zářivek, které obsahují jedovatou rtuť.

Barevné kovy či železo z vysloužilých přístrojů jsou často cílem zlodějů. „Průměrná hmotnost lednice svezené od prodejců je 47 kg, ze sběrného dvoru je 42 kg. Rozdíl jsou vymontované kompresory, které lidé ukradnou,“ uvedla Ulverová.

Asekol i Elektrowin se tak chtějí orientovat i na lepší zabezpečení sběrných dvorů proti zlodějům. Asekol nabídne nové zamykací boxy, Elektrowin pak přispěje obecním sběrným dvorům, které splní určitá kritéria, na zabezpečení až padesáti tisíci korunami.

Ondřej Malý Lidové noviny
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí