zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Student vynalezl dobíjecí kabelku

09.08.2008
Energie
Student vynalezl dobíjecí kabelku
Americký student vynalezl kabelku, která s využitím sluneční energie umožní dobíjení mobilních telefonů a další drobné elektroniky.

Osobní zavazadlo s názvem Power Purse za pomoci malých solárních destiček na svém povrchu využívá slunečních paprsků, které mění na elektrickou energii. Ta se kumuluje v bateriích uvnitř kabelky, k nimž je možné se připojit přes USB rozhraní.

Jak dále informoval britský deník The Daily Telegraph, student Joe Hynek z Iowské státní univerzity dobíjecí kabelku vymyslel v rámci školní soutěže. Jeho vynález vítají především ekologicky uvědomělí módní nadšenci. "Spustí se to pokaždé, když uživatel chodí venku. Lidem se to velmi líbí, protože to vyjadřuje ekologická a environmentální témata, zatímco se dobíjí váš mobil nebo iPod," uvedl devětadvacetiletý student Hynek.

K dobití mobilu je zapotřebí dvou hodin slunečního záření. Dobíječky je možné využít i pro další menší spotřebiče, jako jsou videokamery či osobní organizéry. Plně nabitá baterie by podle Hynka měla vydržet zhruba měsíc. Power Purse lze dobíjet i na okenním parapetu a je odolná proti poškrábání a proražení. "Všechny drátky jsou kryty," dodal Hynek. Podle něj může uživatel po příchodu do práce položit kabelku na okenní parapet a nechat ji "pracovat". Dobíjecí kabelka by měla stát kolem 150 dolarů (2300 korun) a měla by se začít prodávat na internetu na konci tohoto roku.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí