zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové v bitvě o chráněnou oblast v Hradci přitvrdili

10.08.2008
Příroda
Ekologové v bitvě o chráněnou oblast v Hradci přitvrdili

Hradec Králové - Větší kalibr nasadili ekologové do bitvy o přírodní památku Na Plachtě.

Zaslali výzvu ministerstvu životního prostředí, aby pomohlo rozšířit chráněnou lokalitu o soukromé pozemky, na kterých chce majitel postavit obytné domy. Pokud úřad nebude reagovat, podají stížnost Evropské komisi.

„Ministerstvo rozhoduje o tom, které lokality budou zařazeny mezi evropsky chráněné památky v souboru Natura 2000.

Požadujeme rozšíření původního návrhu Agentury ochrany přírody a krajiny, protože na pozemcích se nachází desítky vzácných druhů zvířat a rostlin. Jejich ochrana je podle zákona nadřazená soukromým zájmům vlastníků,“ řekl Adam Záruba z organizace Orlice Českého svazu ochránců přírody.

V roce 2004 pozemky nabízelo ministerstvo obrany hradecké radnici, která však neprojevila zájem. Půdu následně koupila soukromá firma a v souladu s územním plánem města plánuje výstavbu obytných domů.

Ekologové viní vedení města z toho, že plán včas nezměnilo, nebo alespoň firmu před nákladnou koupí půdy nevarovalo, přestože o výskytu vzácných živočichů úředníci údajně věděli už několik let.

„Hnutí dvakrát promarnila šanci pozemek získat. Když ministerstvo obrany půdu nabízelo a druhé zaváhání přišlo, když se připravoval územní plán. Nikdo z nich tehdy nevznesl proti bytové výstavbě žádné připomínky. Nyní už řeší situaci pozdě. Podle našeho názoru je soukromé vlastnictví nedotknutelné,“ řekl mluvčí radnice Václav Svoboda.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí