zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německá společnost potrestána za nelegální dovoz odpadů

11.08.2008
Odpady
Německá společnost potrestána za nelegální dovoz odpadů

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Sdružení Arnika přivítalo verdikt České inspekce životního prostředí v Českých Budějovicích, která nyní potrestala německou firmu Korn za nelegální dovoz odpadů pokutou ve výši 450 000 korun. Firma Korn se v roce 2006 pokusila nelegálně dovézt odpad do České Republiky. „Ideální by v těchto případech bylo, aby porušení zákonů o přeshraniční přepravě odpadů trestaly také samy domovské státy. Firma Korn totiž v tomto případě porušila i nařízení Evropského parlamentu", komentuje situaci v Hůrách vedoucí českobudějovické pobočky sdružení Arnika Jitka Straková.

Díky kontrole orgánů Celní správy a zahájenému řízení České inspekce životního prostředí byly pozemky obce Hůry ušetřeny uložení dalších tun nevyužitelných odpadů. Německá společnost Korn se provinila hlavně tím, že se pokusila za hranice svého státu vyvézt odpad určený k likvidaci (spalování či skládkování), což česká legislativa nedovoluje. Naše zákony povolují dovoz odpadů pouze za účelem jeho dalšího využití. "Odpad může skutečně sloužit jako cenná surovina, ale pouze ve chvíli, kdy je k dispozici efektivní koncová recyklační technologie", říká Straková z Arniky.

Dva kamiony odpadu z Německa měly v roce 2006 skončit v provozovně Profiakontu, sídlící právě v Hůrách na Českobudějovicku. Této společnosti uložila už v loni ČIŽP pětimilionovou pokutu za porušování provozního řádu. Negativní zkušenost spojená s hospodařením společnosti Profiakont ukazuje, že je možné získat povolení krajského úřadu, přestože se takzvaná recyklační technologie skládá pouze z třídění, lisování a drcení dovezeného odpadu. "Tento postup se dá označit spíše jako předúprava odpadu k následné recyklaci", dodává Straková.

http://www.arnika.org

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí