zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

K dořešení zůstává jen vodní doprava a omezení jízd kamionů

11.08.2008
Obecné
K dořešení zůstává jen vodní doprava a omezení jízd kamionů

Systém elektronického mýtného a restrukturalizaci považuje premiér Mirek Topolánek za hlavní úspěchy dvouletého působení Aleše Řebíčka ve funkci ministra dopravy. Uvedl to minulý týden při návštěvě ministerstva dopravy. Jedinými problémy k dořešení podle něj nyní „zůstává vodní doprava, konkrétně splavnost Labe, a omezení jízd kamionů“.
Projekt elektronického mýtného se podle Mirka Topolánka Aleši Řebíčkovi podařilo zachránit a úspěšně realizovat. O úspěšnosti českého systému svědčí i skutečnost, že eurokomisař pro dopravu Antonio Tajani požádal Českou republiku, aby zkusila vypracovat hybridní systém pro evropské řešení, uvedl premiér.
Aleš Řebíček v této souvislosti potvrdil, že od ledna příštího roku bude systém elektronického mýtného rozšířen také na vozidla s hmotností nad 3,5 tuny. Další změnou od stejného data bude zavedení elektronické viněty pro osobní vozidla. Jejich cena bude stejná jako cena nalepovacích kuponů, výhodou však bude to, že umožní sledování dopravních toků a následnou regulaci dopravy.
Za důležitou označil Mirek Topolánek také restrukturalizaci Českých drah, převedení zodpovědnosti za infrastrukturu na Správu železniční dopravní cesty a oddělení společnosti ČD Cargo.
Problémy s infrastrukturou
Premiér Mirek Topolánek se při hodnocení činnosti resortu dopravy zmínil také o budování infrastruktury. Problémem v této oblasti podle něj je zděděná dlouhá příprava projektů, což může komplikovat dosažení cíle profinancovat ročně sto miliard Kč. Aleš Řebíček však upozornil, že ministerstvo dopravy má v tomto směru výhodu, neboť velká část investic se realizuje přes dvě organizace – Ředitelství silnic a dálnic a Správu železniční dopravní cesty.
Ohledně dostavby dálnice D8 Mirek Topolánek upozornil na studii ČVUT, podle níž každý rok zpoždění bude znamenat navíc šest mrtvých, 14 těžce zraněných a 90 lehce zraněných osob. Dálnice D8 totiž bude vybavena novým informačním systémem, který může přispět ke snížení nehodovosti až o třicet procent.
Jedinými vážnými problémy na ministerstvu dopravy, které potřebují podle premiéra dořešit, zůstávají splavnění Labe a omezení jízd kamionů. Co se týče pátečních jízd kamionů, na rozdíl od Strany zelených premiér podle svých slov „chápe problémy dopravců a je rozhodnut o jejich požadavcích dále jednat“.

http://www.dnoviny.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí