zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Lesníci z letadel vápní poškozené horské lesy

13.08.2008
Příroda
Les
Lesníci z letadel vápní poškozené horské lesy

Zatím naposledy Lesy České republiky vyslaly do vzduchu nad Jizerskými horami letadlo s vápencem, aby jím poprášilo skomírající stromy. Vápenec obsahuje potřebné živiny, jež by mohly poškozený porost v Jizerských horách zachránit.
Mnoha smrkům chybí kvůli nedostatku živin potřebný počet ročníků jehlic. Pokud se jejich množství sníží pod kritickou mez, mohou uhynout. Normálně mají stromy asi osm až deset ročníků jehlic. Na několika místech v Jizerských horách ale jejich počet klesl na polovinu a část stromů má dokonce jen dva nebo tři. S tímto problémem se lesníci i ochranáři potýkají již několik let. „V posledních třech letech jsme některým oblastem pomáhali hořečnatým hnojivem. Nejvíce na Frýdlantsku, například na Paličníku. Letos jsme dokončili opatření, jež jsme nestihli v minulých letech, a letecky jsme dodávali vápenec v lokalitě Černostudničního hřebene, především směrem na Zlatou Olešnici,” popsal opatření Řičář.
Celkem letadlo na více než dvě stě čtyřicet hektarů hřebene shodilo 723 tun dolomitického vápence. Směs totiž obsahuje hořčík, což je látka, která smrkům chybí nejvíce. „Půdy v Jizerských horách jsou chudé na živiny, kvůli tomu stromy mohou přijít o jehlice,” vysvětlil ředitel.

Stav smrků se v posledních třech letech zlepšil Ochranáři nesouhlasí s plošným vápněním. „Proto se to letos dělalo mimo chráněná území. Přihnojování v minulých letech jsme povolili,” konstatoval šéf chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Jiří Hušek.

Zřejmě i díky tomu, že v posledních třech letech Lesy ČR stromy přihnojovaly, se stav smrků zlepšil. V problematických oblastech již mají tři až pět ročníků jehlic a jejich stav se nehorší. „Nevíme ale přesně, zda je to důsledek přihnojování. Zlepšení situace mohly ovlivnit i jiné vlivy,” upozornil Řičář. „Provedeme vyhodnocení a uvidíme.”
Ochranáři nejsou přesvědčeni, že se zdraví lesů obrátilo k lepšímu díky přihnojování. „Je to lepší, ale i v oblastech, kde se nehnojilo. Skutečnost ukáží až výsledky,” zmínil Hušek.

Zdroj: CZ BIOM

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí