zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čína má medaili. Za ekologickou olympijskou vesnici

18.08.2008
Obecné
Čína má medaili. Za ekologickou olympijskou vesnici

Spojené státy americké ocenily pekingskou olympijskou vesnici vlastní zlatou medailí. Za design přátelský k životnímu prostředí a podporu tohoto modelu při dalším hospodaření s elektrickou energií v Číně.

Ocenění s názvem Zlatá medaile za design pro energii a životní prostředí (LEED) předal Henry Paulson, americký ministr financí, starostce olympijské vesnice Chen Thuliové, která je zároveň místopředsedkyní Čínského národního kongresu.

Paulson vyzdvihl olympijskou vesnici jako příklad spolupráce Číny a USA.

Nový ekologický vůdce?

"Číňané vědí, že rozvoj ekologických budov je zoufale zapotřebí a olympijská vesnice může sloužit jako model," řekl Paulson pro agenturu Reuters.

"Čína se svým ekonomickým růstem a prosperitou může být vůdčím státem ve vývoji a používání pokročilých technologií pro energetiku a ochranu životního prostředí."

Organizátoři podle svých slov připravovali "zelené olympijské hry", což bylo i jedno z jejich oficiálních hesel. V mnoha budovách se tak nacházejí inovativní prvky jako například systémy na zadržování dešťové vody.

Zlatá není nejlepší

V olympijské vesnici stojí také budova, která absolutní většinu své elektrické energie, topení a chlazení získává z obnovitelných zdrojů, jako jsou solární panely nebo geotermální tepelná čerpadla.

Přesto mohli Číňané dopadnout ještě o stupínek lépe. Americká rada pro ekologické stavby, která osvědčení LEED vydává, má i lepší než zlaté ocenění - platinovou medaili.


Zdroj: Aktuálně.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí