zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Společnost Nestlé nahradí obaly z PVC

19.08.2008
Chemické látky
Společnost Nestlé nahradí obaly z PVC

PRAHA/DĚČÍN – Podle ředitele vnějších vztahů spol. Nestlé Ing. Martina Waltera, společnost podniká konkrétní kroky k náhradě PVC. Tato náhrada by podle něj měla být skončena nejpozději do osmnácti měsíců (1). Nestlé tak zareagovala na výzvu sdružení Arnika, aby přestala potraviny balit do PVC.  Konkrétně se jedná o vaničky nugety Orion se dvěma příchutěmi. „Náhrada těchto obalů je  důkazem, že to jde i bez PVC. Měl by to být také jasný signál i pro další potravinářské firmy, které zatím své výrobky do PVC balí (2),“ komentovala probíhající náhradu vedoucí kampaně „Nehrajme si s PVC“ Ing. Miroslava Jopková.

Na rizika spojená s používáním PVC potravinových obalů upozornila Arnika společnost Nestlé v půlce června, kdy v rámci happeningu v Děčíně (3) zaslala společně s dopisem (4) několika dalším výrobcům (5) potraviny zabalené do PVC. „Zajímalo nás, proč potravinářské firmy balí své výrobky do materiálu, který nejenže poškozuje životní prostředí, ale také může ohrozit zdraví spotřebitelů,“ řekl jeden z organizátorů dopisové akce Kamil Repeš z děčínské pobočky Arniky. 

PVC je materiál, který může obsahovat rizikové látky jako jsou například některá změkčovadla (6). Z PVC obalu se mohou uvolňovat škodlivé chemikálie přímo do potraviny (7). PVC nepatří do kontejneru na plasty, určené k recyklaci, naopak vytříděný plast znehodnocuje. Jedna láhev z PVC může znehodnotit recyklaci 30 – 50ti tisíc lahví z PETu. PVC končí většinou ve spalovnách nebo na skládkách. Spalování PVC také není nejlepším řešením, neboť po něm zůstává toxický popílek a při skládkovém požárů zase vznikají dioxiny.

Kromě Nestlé se používání PVC zřekla již dříve například společnost Pekárny a cukrárny Náchod, do PVC rovněž přestala balit potravinová firma Varmuža. „PVC je obal minulosti, a jsme rádi, že to podobně vnímají i samotní výrobci potravin. Existují bezpečnější a ekologičtější alternativy, které jsou na českém trhu běžně dostupné,“ uzavřela Miroslava Jopková.

 

Přílohy:

(1) Odpověď společnosti Nestlé na výzvu Arniky najdete na str. 3 této přílohy.  

(2) Arnika má na svých stránkách zveřejněnou databázi potravin a jejich výrobců, kteří balí do PVC. Databáze je přístupná na této adrese: pvc.arnika.org

(3) Více o dopisové akci a happeningu najdete v tiskové zprávě Arniky: pvc.arnika.org

(4) Dopis pro firmy je ke stažení zde: aa.ecn.cz

(5) Seznam výrobců, kteří byli dopisem vyzváni k náhradě PVC :

Nowaco - Czech Republic s.r.o – PVC krabičky od nanukových dortů Prima

Rabitt a.s., Trhový Štěpánov – PVC  přebalovaní folie na čerstvém králičím mase

Agropol Group a.s. – PVC přebalovaní fólie – drůbeží maso

Drůbežářský závod Klatovy a.s. – PVC přebalovaní fólie – drůbeží maso

Michelské pekárny a.s., - PVC vanička u Metro dezertu

Svoboda – výrobce domácích knedlíků s.r.o. – PVC přebalovací folie u listového těsta

Kunín a.s. – PVC vanička u Termixů

Ahold – PVC přebalovaní folie u drůbežího masa, výrobky AH Duality

Nestlé - nugety Orion s liskooříškovou a arašídovou příchutí – PVC vaničky

Comperio s.r.o. – škvarky, sádlo – PVC kelímek

(6) PVC se nejčastěji měkčí ftaláty, z nichž některé jsou nechvalně známé především pro své toxické účinky na reprodukční a hormonální systém. Pro své negativní zdravotní důsledky jsou nejrizikovější  ftaláty omezeny v hračkách, kosmetice, i v potravinových obalech. Potravinové obaly se často měkčí di-ethyl hexyl adipát (DEHA), látkou, která může způsobit změny v jaterních buňkách, v některých případech může vést až k rakovině jater.

(7) Některé studie popisující kontaminaci potravin z PVC obalů, byly zpracovány do článku, který najdete na našich webových stránkách tady: pvc.arnika.org
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí