zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Japonské firmy se spojí při práci na bateriích pro ekologické automobily

24.08.2008
Energie
Japonské firmy se spojí při práci na bateriích pro ekologické automobily
Toyota, Nissan, Matsushita Electric Industrial (Panasonic a Technics) a další japonské společnosti podle informace japonského listu Nikkei vytvořily skupinu, která chce společně vyvinout standard lithium-iontových baterií pro novou generaci ekologických vozů. Skupina, kterou tvoří devět automobilek a výrobců motocyklů, šest výrobců baterií, energetická společnost Electric Power a také zástupci ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu, se chce pokusit prosadit novou specifikaci u Mezinárodní organizace pro standardizaci. Jejím cílem je vytvořit návrh standardu pro baterie, který by zahrnoval metody testování a nabíjení či nároky na bezpečnost a umožnil přispět ke snížení nákladů firem na rozvoj.

Automobilky Toyota, Nissan a Mitsubishi Motors již provozují společné podniky na rozvoj a výrobu lithium-iontových baterií pro využití v automobilech s firmami Matsushita Electric, NEC a GS Yuasa. Velké automobilky, včetně americké General Motors, usilují o vývoj nových baterií pro úsporné, elektrické vozy, o které je nyní mezi spotřebiteli kvůli vysokým cenám ropy velký zájem. Například právě zmíněná automobilka GM nyní masivně propaguje svůj budoucí elektrický vůz Chevrolet Volt a spojila se s elektrárenskou společností, která by měla firmě pomoci při vytvoření potřebné sítě dobíjecích míst pro auta.

Velkou výzvou pro výrobce automobilů je v oboru elektropohonu zejména zmenšení rozměrů a snížení hmotnosti baterií. Současné hybridní vozy používají většinou těžší a větší nikl-hydridové baterie, ale zájem se upíná hlavně k lithium-iontovým článkům, které jsou menší a výkonnější než nikl-hydridové. Ty se nyní používají především v noteboocích, mobilech a dalších elektronických zařízeních, automobilky nyní intenzívně pracují na jejich přizpůsobení pro vozidla.
Zdroj: Technik

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí