zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podmínky pro nakládání s chemickými látkami a odpady se zpřísní

29.08.2008
Odpady
Chemické látky
Podmínky pro nakládání s chemickými látkami a odpady se zpřísní

Ministerstvo životního prostředí zpřísní podmínky pro nakládání s chemickými látkami a odpady, zvýší se rovněž počet kontrol.


Cílem ministerstva je zamezit vzniku nelegálních skládek. Úřad Martina Bursíka (SZ) proto do konce příštího roku zřídí on-line informační systém pohybu jedů a burzy pro nakládání s nepotřebnými chemikáliemi.

Úředníci budou kontrolovat předem vybrané areály, v nichž by podle krajských úřadů nepovolené skládky chemikálií mohly být. Prověrky by měly být častější než nyní. Vzniku černých skládek má zabránit opatření, které má upřesnit, jak dlouho mohou být chemikálie shromažďovány, čímž by firmy nemohly skladovat odpady řadu let.

Ministerstvo také uvažuje o pojištění firem nakládajícími s odpady, aby se v případě krachu nemusela likvidace platit ze státního rozpočtu, ale z příslušné pojistky.

Bursík návrh vypracoval z podnětu premiéra Mirka Topolánka (ODS) v souvislosti s nálezy nezákonných skladů nebezpečných chemických látek a odpadů před dvěma lety v Královéhradeckém, Pardubickém a Středočeském kraji. Naposledy vzbudil pozornost případ z Nažlovic, kde bylo v budově bývalého vepřína několik tun nebezpečných odpadů včetně radioaktivních látek. Likvidace skládky stála stát 11 milionů korun.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí