zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Českou přírodu zaplavil norek americký, myslivci ho nestačí lovit

31.08.2008
Příroda
Les
Českou přírodu zaplavil norek americký, myslivci ho nestačí lovit

V české přírodě se zabydlela nová šelma - norek americký. Rychle se množí a dokáže zlikvidovat trdliště chráněných raků, vyhubit užovky nebo vylovit ledňáčky. Z naší fauny vytlačil původního norka evropského a nemá u nás přirozeného nepřítele. Jeho počet chce regulovat nezisková organizace.

Norek americký se dostal do Česka z kožešinových farem, kde ho ještě za totality chovali pro kůži. Po revoluci ale zájem o kožešinu ochladl, tak ho prostě majitelé vypustili z klecí rovnou do přírody. Nebo utekl sám.

"Do české přírody norek americký nepatří. Není to původní druh. Vytlačil i norka evropského. Má široké potravní spektrum. Zlikviduje trdliště (místo pro tření) chráněných raků, pochutná si na ledňáčcích," vysvětlil iDNES.cz Václav Hlaváč ze státní Agentury pro ochranu přírody a krajiny.

Norek americký je podle něj schopen vyhubit v Česku chráněné živočichy (obojživelníky, raky, hady), pokud se proti němu nezakročí. Navíc tu ani nemá přirozeného nepřítele, a tak se rychle množí a dostává se už i do měst. Podle ochránců přírody v Česku prostě nemá co dělat.

Jediným, kdo dnes může norka amerického zabít, je myslivecká stráž nebo myslivecký hospodář. A to jen v honitbě, mimo její prostor to nejde. Ve městech je tudíž zlikvidovat nemohou. Tuto zákonnou podmínku v Česku splňuje na deset tisíc lidí. A to podle myslivců nestačí.

"Mohla by to změnit novela zákona o myslivosti, ale její prosazení je dost nereálné," postěžoval si iDNES.cz Jaroslav Kostečka z Českomoravské myslivecké jednoty. "Pokud mohou, tak myslivecká stráž nebo hospodář norky loví. V současné době není jiná možnost, jak je zlikvidovat," zdůraznil Kostečka.

Na lov přispěla i Evropská unie
S ojedinělým plánem na vyhubení norka amerického teď přišla i česká nezisková společnost Alka Wildlife. Na jeho likvidaci dostala přes milion korun od Evropské unie.

Plán na potlačení této kunovité šelmy ale musí ještě schválit ministerstvo zemědělství. Jeho ústřední komise pro ochranu zvířat má zvážit tzv. projekt pokusů, který jim firma brzy předloží. Schválený projekt teprve umožní norky usmrtit.

"Vyjádříme se k tomu, jakmile nám plán pokusů přijde. Teď to nemá význam," řekl iDNES.cz Petr Habáň z ministerstva zemědělství. "Pracujeme na něm a brzo ho předáme komisi na ochranu zvířat," slíbila Kateřina Poledníková ze společnosti Alka Wildlife.

Představa Alka Wildlife je taková, že nejprve zjistí přesné početní stavy norků amerických. To zatím nikdo neudělal, a tudíž se neví, kolik těchto šelem se v Česku vyskytuje. Pak chce začít pracovat na jejich vyhubení.

"Likvidace šelmy je velmi obtížná," přiznal iDNES.cz další zástupce Alka Wildlife Aleš Toman. Společnost chce norky odchytávat do sklopců. To je past, která sklapne, jakmile do ní zvíře vleze. Veterinář pak chycenému zvířeti píchne smrtící injekci. Mrtvé zvíře prý nejprve poslouží výzkumným účelům, než skončí v kafilerii.

Kdyby ministerstvo firmě postup zamýšlené likvidace neschválilo, dostala by se do potíží. "Asi bychom museli unijní peníze vrátit, ale to se snad nestane," doufá Poledníková.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí