zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ke krajskému soudu opět zamíří provozovatel libčanské skládky

02.09.2008
Odpady
Ke krajskému soudu opět zamíří provozovatel libčanské skládky

Hradec Králové - Před krajským soudem v úterý znovu stane osmatřicetiletý podnikatel Václav Etlík, kterého stejný soud v říjnu loňského roku poslal do vězení na 6,5 roku za spáchání trestného činu obecné ohrožení. Také mu přikázal zaplatit 7,5 milionu korun za náklady spojené s likvidací skladu.

Vrchní soud však verdikt zrušil a vrátil případ krajskému soudu k doplnění dokazování. Nové hlavní líčení začalo letos v polovně července a bylo odročeno na začátek září.

Etlík podle obžaloby nelegálně skladoval v Libčanech na Královéhradecku asi 600 tun toxických látek. Experti našli v areálu také velmi hořlavé látky i výbušniny. Pracovníkům skladu a zhruba osmi stům obyvatel Libčan hrozila v případě chemické reakce látek v krajním případě i smrt. Policisté skládku objevili v dubnu 2006. Likvidace nebezpečného odpadu stála daňové poplatníky téměř 37 milionů korun. Peníze vymáhá po Etlíkovi soudní cestou královéhradecký krajský úřad.

Před krajským soudem v polovině letošního července vypovídal znovu jak soudní znalec z oboru chemie, tak i sám obžalovaný. „Jde o politicky vykonstruovanou záležitost,“ uvedl tehdy Etlík během přestávky. Pokračování odročeného hlavního líčení je naplánováno na úterý a středu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí