zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dana, Martin, drama

04.09.2008
Obecné
Dana, Martin, drama
Příběh strany zelených by se dal přehrát jako podařený sitcom. Hrdinové se nedělí na dobré a zlé, ale na protřelé a naivní. Třeba v létě: zatímco populární kritik Matěj Stropnický odjíždí do Mongolska poznávat svět nezkažený trhem, Bursíkovi lidé zakládají, kde můžou, místní sdružení, aby měli na sjezdu dost hlasů. Konec srpna: vyzývatelka Dana Kuchtová sebevražedně útočí na nejoblíbenějšího ministra Karla Schwarzenberga, předseda kontruje hrozbou: vyhraje-li Kuchtová, odcházím z kabinetu. Včera si za bzukotu kamer Bursík nasadil věnec vítěze, který v dlouhé bitvě porazil autodopravce a ODS - zatímco Stropnický diskutoval kdesi v Orlové v klubu Futra...

Pod tím lehce komickým soubojem jsou ale vážné otázky: Jak stranu řídit, jak má vlastně vypadat? Odpověď na tu první je prostinká. Oběma křídlům by prospěl konec dvojích opratí, kdy jedny drží předsednictvo a druhé republiková rada. I Daně Kuchtové by se špatně vládlo, kdyby jí zezadu z "republikové rady brala po hlavě Kateřina Jacques".

A jak má strana vypadat? To se ukáže až ve chvíli, kdy Bursíkovo vedení poprvé vážně narazí: buď na vlastní straníky, nebo na únavu voličů.

Hodnotám vyznávaným v tomto listě je méně vzdálená vize Bursíkova než ta Kuchtové. Ale kdo ví, třeba si lid český přeje Stranu zelených jinou. Jinak zelenou než byla "deep green" Jakuba Patočky i než je "zelenomodrá" současného vedení. Třeba časem zvítězí nový, zatím ne zcela zřetelný odstín "jihočeské matky". Pokud však chce se svojí vizí vyhrát - sjezd a poté volby -, musí se v prvé řadě naučit dělat politiku. Šanci má: jeden nový přítel jejího přítele, jistý Paroubek Jiří, je v tomto umění mistrem.

petr.kambersky@economia.cz
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí