zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňský kraj chce odstřelit Bursíkovu snahu o dohodu s obcemi na Šumavě

04.09.2008
Příroda
Les
Plzeňský kraj chce odstřelit Bursíkovu snahu o dohodu s obcemi na Šumavě

Plzeňské krajské zastupitelstvo včera večer navrhlo zákon, podle kterého by řízení národního parku na Šumavě bylo odebráno vládě. Převzal by jej – včetně 540 čtverečních kilometrů lesů – výbor, kde stát má mít jen těsnou většinu jednoho hlasu. Hnutí DUHA bude poslancům doporučovat, aby návrh zamítli.

Vědecká rada parku, která správě pomáhá v odborných věcech, má být úplně zrušena. Koncepci péče o přírodu – včetně expertních zoologických nebo botanických otázek – mají převzít politici. Návrh také předem počítá, že v posledních zbytcích šumavských pralesů se bude kácet.

Svaz obcí Národního parku Šumava přijetí zákona podle ČTK rozhodně nedoporučuje a nepodporuje.

Hnutí DUHA podporuje, aby vznikl nový zákon o národním parku. Podle ekologické organizace ale musí být odvozen od vznikající velké dohody mezi kraji, obcemi a ministerstvem životního prostředí – nikoli jednostranného návrhu, který evidentně slouží k tomu, aby vládu a odborníky vyšachoval z rozhodování o Šumavě. Musí také zajistit, že se sjednotí pravidla péče o národní park na české a německé straně hranice.

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy v Hnutí DUHA, řekl:

„Starostové mají více rozumu než krajští politici postižení předvolební horečkou. Návrh je zjevně nesmyslný. Třeba ve výboru parku nepočítají se žádným zástupcem vědců. Přitom velká část práce jsou odborné otázky jako: jak pečovat o tenhle nebo onen druh rostliny. Ministr Bursík ukázal, že umí s obcemi vyjednávat, situaci v národním parku uklidnit a postupně se bod po bodu dohodnout. Zákon o parku by se měl odvíjet od velké dohody krajů, obcí a ministerstva o Šumavě, nikoli jednu stranu prostě vyšachovat z jednání. Tohle jen zbytečně znovu přilévá olej do ohně. Pokud by zákon prošel, Šumava přijde o statut mezinárodně uznávaného národního parku.“

 

Kontakt:             Jaromír Bláha, Hnutí DUHA, 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí