zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

České aerolinie hledají s letištěm úspory

09.09.2008
Energie
České aerolinie hledají s letištěm úspory
Že nás to nenapadlo dříve, říkali si asi zástupci Českých aerolinií, ruzyňského letiště a Řízení letového provozu. Krátce před privatizací našli další způsob, jak si vzájemně pomoci k vyšší efektivitě a úsporám. Memorandum o spolupráci v pátek podepsali prezident ČSA Radomír Lašák, generální ředitelé správy Letiště Praha a Řízení letového provozu ČR Miroslav Dvořák a Jan Klas.

Cestou má být prohloubení výměny informací a užší spolupráce mezi jednotlivými subjekty civilního letectví. Dosud přitom nikdo dostatečně nevěděl, co dělá ten druhý. Nově proto zasedli k jednacímu stolu a po vzoru mnichovského či curyšského letiště společně hledali cestu k úsporám.

"Pro letecké dopravce je úzká spolupráce s řízením letového provozu a letišti klíčová," řekl Lašák. Silnější je to o to více v současné době, kdy není situace v letecké dopravě zrovna růžová. Prostá komunikace totiž může všem ušetřit nemalé peníze.

Příkladem může být organizace příletů a odletů. Spolupráce by měla zamezit, aby letadla čekala na start příliš dlouho. Každá minuta čekání na volnou dráhu přitom při zapnutých motorech stojí u běžného letadla zhruba 250 korun. Takových minut lze ale ušetřit velké množství. Bonusem pro zúčastněné není jen finanční úspora, ale i nižší emise skleníkových plynů. Podobná situace je i na straně příletů. Dříve se pilot často až nad letištěm dozvěděl, že dráha není volná, a musel tedy vyčkávat ve vzduchu. Nyní by spolupráce všech tří subjektů měla umožnit, aby letadlo k letišti mířilo pomaleji.

ČSA doufají, že jen tyto drobné změny by společnosti mohly ušetřit až jedno procento paliva. "I malá procenta úspory představují ve výsledku značné finanční hodnoty," uvedl viceprezident ČSA pro letový provoz Jan Janík.

Nemá však jít o to, aby letiště přinášelo úspory pouze Českým aeroliniím. Memorandum je otevřeno všem dopravcům, kteří do Prahy létají. Efektivita ale nebude zadarmo, systém databází si vyžádá investice za přibližně dvacet milionů korun.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí