zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pražský Anděl opět ovládne Šrotozemšťan. Už potřetí

09.09.2008
Odpady
Pražský Anděl opět ovládne Šrotozemšťan. Už potřetí
Mezi 9. a 11. zářím na pražském Andělu opět vyroste sedmimetrová socha z elektroodpadu.

Stane se tak v rámci již třetího ročníku happeningu Nakrmte Šrotozemšťana, který se už pomalu stává tradicí. Organizátor akce, nezisková společnost ASEKOL organizující sběr a recyklaci elektroodpadu, chce tímto způsobem lidem zábavnou formou sdělit, že vysloužilá elektrozařízení nepatří do popelnice. Stejně jako v předchozích letech se na vzniku šrotosochy budou podílet hlavně občané, kteří mohou na Anděl nosit svá vysloužilá elektrozařízení. Záštitu nad akcí převzal hejtman Středočeského kraje Petr Bendl.

Sochař Ondřej Sklenář bude sochu Šrotozemšťana stavět od úterního dopoledne do čtvrtečního poledne. Lidé však mohou na Anděl vysloužilá elektrozařízení nosit až do soboty, kdy bude socha deinstalována. „Každý, kdo přinese vysloužilý spotřebič, od nás dostane dárek a bude zařazen do slosování o plasmovou televizi, DVD přehrávače a set top boxy. Slosování proběhne v průběhu čtvrtečního podvečera, kdy bude Šrotozemšťan slavnostně oživen,“ přibližuje průběh akce Jan Vrba z kolektivního systému ASEKOL. Oficiálním partnerem sochy je společnost Stena Safina, která se zabývá ekologickým zpracováním elektroodpadu.

Kromě sledování postupného růstu sochy čeká návštěvníky řada dalších lákadel. Happening zahájí v úterý ve 14 hodin Šroto Módní Show, během níž známý návrhář Josef Klír představí sedm modelů inspirovaných elektroodpadem. „Po celý průběh happeningu se příchozí budou moci zabavit návštěvou Světa recyklace – návěsu imitujícího běžnou domácnost s důrazem na elektrozařízení. Lidé se v něm dozvědí, z čeho se spotřebiče skládají, jakou mají spotřebu a jak se jich ekologicky zbavit. Také si mohou vyzkoušet řízení autíčka na dálku na trialové dráze. Chceme tak upozornit, že i hračky patří k recyklaci,“ dodává Vrba. K dispozici bude rovněž infostánek společnosti ASEKOL, v němž každý dostane adekvátní informace o vysloužilých elektrozařízeních.

Happening Nakrmte Šrotozemšťana proběhne už třetím rokem. Předloni se stavěla Kudlanka, loni dinosauři, kteří v podobě road-show navštívili dokonce jedenáct krajských měst. Hlavním cílem akce je přesvědčit občany, aby staré elektrospotřebiče neházeli do popelnice, ale nosili na sběrný dvůr a další sběrná místa. „Každý Čech loni odevzdal asi 2,5 kg vysloužilých elektrozařízení. Podle směrnice Evropské unie musíme letos vybrat nejméně 4 kg vyřazených elektrozařízení na obyvatele a rok, jinak budou České republice hrozit sankce. Věřím, že díky akcím jako je Nakrmte Šrotozemšťana se této hranici zase o kousek přiblížíme,“ uzavírá Vrba.

 Fotografie z happeningů Nakrmte Šrotozemšťana 2006 a 2007 najdete na  http://press.amic.cz/cs/asekol/fotoarchiv/.


Program akce Nakrmte Šrotozemšťana 2008:

Úterý 9. září

-          Zahájení stavby sochy, lidé začínají nosit vysloužilé elektrospotřebiče (9.00)

-          Šroto Módní Show: představení sedmi modelů z dílny předního českého návrháře Josefa Klíra (14.00)

-          Trialová dráha s RC modely pro ty, kteří donesou vysloužilé elektrozařízení, nebo zodpoví otázky z krátké ankety

-          Svět recyklace: přívěs imitující českou domácnost pro každého návštěvníka

Středa 10. září

-          Pokračování stavby sochy a doprovodných akcí

Čtvrtek 11. září

-          Pokračování stavby sochy a doprovodných akcí

-          Slavnostní večer (18.00)

o        Oživení Šrotozemšťana

o        Vyhlášení výsledků soutěží a předání cen z tomboly

o        Vystoupení All X a kouzelnických mistrů

Pátek 12. září

-          Výstava Šrotozemšťana

Sobota 13. září

-          Demontáž Šrotozemšťana

Společnost ASEKOL s.r.o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí ČR jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4, a 7). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 2960 městy a obcemi a 1270 servisy, opravnami a prodejnami elektro. 

Kontakty

Ondřej Tesař, AMI Communications, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 234 124 112, 602 698 854, tiskové středisko press.amic.cz

ASEKOL s. r. o.: Dobrušská 1, Praha 4, manažerka komunikace: Hana Ansorgová, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173, www.asekol.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí