zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Martin Bursík navštíví v úterý Norsko

09.09.2008
Obecné
Martin Bursík navštíví v úterý Norsko

Místopředseda vlády  a ministr životního prostředí  Martin Bursík  se setká v úterý 9. září v Oslu se svým norským kolegou  Erikem Solheimem, ministrem životního prostředí a mezinárodního rozvoje. Hlavním tématem bude diskuse o finančních mechanismech Norska a problematice změny klimatu se zaměřením na technologii  CCS (Carbon Capture and Storage). Martin Bursík bude také informovat Erika Solheima o prioritách MŽP v rámci českého předsednictví v Radě EU.

Finanční mechanismy Norska

Částka určená na projekty pro Českou republiku z Norského finančního mechanismu činí 62,37 milionu eur (na pětileté období 2004 – 2009). „Příspěvek Norska  je pro Česko důležitý, protože umožní financovat projekty, které nemohou  být podporovány z operačních programů EU,“ zdůraznil Martin Bursík.

Hlavním koordinátorem využití těchto prostředků v České republice je Ministerstvo financí – Centrum pro zahraniční pomoc, které dosud vyhlásilo 3 výzvy k předkládání žádostí o grant pro individuální projekty a programy v osmi základních prioritních oblastech. Komise MŽP doporučila projekty týkající se ochrany životního prostředí a podpory udržitelného rozvoje. Mezi úspěšné  patří např. projekt Komplexní monitoring stavu přírodního prostředí v Národním parku České Švýcarsko, který už probíhá.

Prostředky Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru (EHP) poskytují tři státy Evropského sdružení volného obchodu (ESVO) – Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Pomoc je určena pro ekonomicky slabší země EHP.

Ukládání uhlíku (CCS)

Technologii CCS - geologickou sekvestraci CO2 - je možné definovat jako systematické ukládání oxidu uhličitého zachyceného při spalování nebo zpracování fosilních paliv do stabilních geologických formací a zabránění jeho zpětnému uvolnění do atmosféry. Podle Evropské komise by nejdůležitější přínosy této technologie měly nastat při plnění dlouhodobějších cílů redukce emisí skleníkových  plynů o 30% do roku 2030, což by mělo být cílem EU-27 v případě, že se příští rok v prosinci na summitu v Kodani klíčoví světoví producenti skleníkových plynů připojí aktivně k nové globální dohodě o ochraně klimatu.

Priority MŽP během českého předsednictví v Radě EU

Hlavní prioritou MŽP v rámci českého předsednictví v Radě EU je změna klimatu. Dalšími prioritami v oblasti životního prostředí jsou revize směrnice o národních emisních stropech  a návrh směrnice o průmyslových emisích (o integrované prevenci a omezování znečištění) a dále udržitelná spotřeba a výroba a ochrana biodiverzity.
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí