Pátek, 19. dubna 2024

Martin Bursík navštíví v úterý Norsko

Martin Bursík navštíví v úterý Norsko

Místopředseda vlády  a ministr životního prostředí  Martin Bursík  se setká v úterý 9. září v Oslu se svým norským kolegou  Erikem Solheimem, ministrem životního prostředí a mezinárodního rozvoje. Hlavním tématem bude diskuse o finančních mechanismech Norska a problematice změny klimatu se zaměřením na technologii  CCS (Carbon Capture and Storage). Martin Bursík bude také informovat Erika Solheima o prioritách MŽP v rámci českého předsednictví v Radě EU.

Finanční mechanismy Norska

Částka určená na projekty pro Českou republiku z Norského finančního mechanismu činí 62,37 milionu eur (na pětileté období 2004 – 2009). „Příspěvek Norska  je pro Česko důležitý, protože umožní financovat projekty, které nemohou  být podporovány z operačních programů EU,“ zdůraznil Martin Bursík.

Hlavním koordinátorem využití těchto prostředků v České republice je Ministerstvo financí – Centrum pro zahraniční pomoc, které dosud vyhlásilo 3 výzvy k předkládání žádostí o grant pro individuální projekty a programy v osmi základních prioritních oblastech. Komise MŽP doporučila projekty týkající se ochrany životního prostředí a podpory udržitelného rozvoje. Mezi úspěšné  patří např. projekt Komplexní monitoring stavu přírodního prostředí v Národním parku České Švýcarsko, který už probíhá.

Prostředky Finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru (EHP) poskytují tři státy Evropského sdružení volného obchodu (ESVO) – Island, Lichtenštejnsko a Norsko. Pomoc je určena pro ekonomicky slabší země EHP.

Ukládání uhlíku (CCS)

Technologii CCS - geologickou sekvestraci CO2 - je možné definovat jako systematické ukládání oxidu uhličitého zachyceného při spalování nebo zpracování fosilních paliv do stabilních geologických formací a zabránění jeho zpětnému uvolnění do atmosféry. Podle Evropské komise by nejdůležitější přínosy této technologie měly nastat při plnění dlouhodobějších cílů redukce emisí skleníkových  plynů o 30% do roku 2030, což by mělo být cílem EU-27 v případě, že se příští rok v prosinci na summitu v Kodani klíčoví světoví producenti skleníkových plynů připojí aktivně k nové globální dohodě o ochraně klimatu.

Priority MŽP během českého předsednictví v Radě EU

Hlavní prioritou MŽP v rámci českého předsednictví v Radě EU je změna klimatu. Dalšími prioritami v oblasti životního prostředí jsou revize směrnice o národních emisních stropech  a návrh směrnice o průmyslových emisích (o integrované prevenci a omezování znečištění) a dále udržitelná spotřeba a výroba a ochrana biodiverzity.
Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů