zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zlínský kraj chce do vybraných lokalit vrátit původní rostliny

11.09.2008
Příroda
Zlínský kraj chce do vybraných lokalit vrátit původní rostliny
Zlínský kraj chce vrátit do vybraných luk, které byly v minulosti intenzivně obhospodařovány zejména sečením, původní druhy rostlin a živočichů. O lokality se řadu let nikdo nestará, původní druhy tak vytlačily náletové křoviny. Projekt přijde na několik desítek milionů korun, hejtmanství na něj chce získat peníze z norských fondů. ČTK to řekl náměstek hejtmana Vojtěch Jurčík.

"Nejde o vyhlášení nových chráněných území, ale o jakousi rekonstrukci druhově bohatých lučních společenstev," podotkl náměstek.

Vybrané lokality v katastru Uherského Brodu, Zdounek, Nedachlebic a Hostýnských vrších budou vysekány a pravidelně obhospodařovány tak, aby se do nich vrátila původní květena i živočichové. Celkem tak půjde o zhruba 93 hektarů půdy.

Hejtmanství bude podporovat projekt prostřednictvím norských fondů dva roky. Obce se smluvně zavázaly, že i po skončení peněžní podpory budou o lokality pečovat a chránit je. Někde se samosprávy samy postarají o vyčištění luk, jinde si na práci najmou ochranářské spolky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí