zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česko bude mít poprvé ve své novodobé historii další vodní cestu

12.09.2008
Voda
Česko bude mít poprvé ve své novodobé historii další vodní cestu

Českobudějovicko - Právě dnes byly odstartovány práce na splavnění Vltavy. Výstavba trasy mezi Prahou a Českými Budějovicemi potrvá do roku 2013, přijde asi na tři miliardy korun a její tvůrci si od ní slibují výrazné oživení turistického ruchu v několika regionech.

Obligátní proslovy, poklepání základního kamene a bagry poprvé začínají přemisťovat tuny písku a bahna z říčního dna - v Česku dosud nevídaná situace, jak poznamenal ředitel Ředitelství vodních cest Miroslav Šefara. Původně mělo jít o rušnou tepnu, schopnou pojmout i část nákladní dopravy. Po řadě jednání s ochranáři začaly práce na skromnějším projektu.

Vltava bude sloužit spíše jako turistická trasa - největší lodě tady budou dosahovat výtlaku tří set tun. "Lodě budou veliké maximálně jako ty, které známe z Orlíku nebo z Lipna," nechal se slyšet Zdeněk Zídek z Povodí Vltavy. Poradce hejtmana Jihočeského kraje pro dopravu Ivan Študlar odhaduje počty návštěvníků ze začátku na 30 až 50 tisíc osob ročně.

Projekt má i řadu odpůrců. Sportovní rybáři se obávají provozu na řece, ekologičtí aktivisté se netají tím, že varianta nákladní dopravy pro ně byla zcela nepřijatelná. I současnou stavbu považují přinejmenším za spornou. Pavla Matějková ze Sdružení Calla konstatovala, že je to kontroverzní jak z hlediska ochrany přírody, tak z hlediska finančního.

Projekt částečně financuje Evropská unie. První etapa mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou spolkne necelých 150 milionů korun a hotová by měla být na podzim příštího roku. Daleko dražší budou ale úpravy přehrad. Při stavbě Orlíku se splavněním Vltavy projektanti počítali a takzvaný lodní výtah je možné pouze dokončit. Na Slapech ale podobné zařízení úplně chybí. Tyto stavby si vyžádají asi dvě miliardy korun.

Celá trasa z Prahy do Českých Budějovic by podle dnes zveřejněných plánů měla být hotová v roce 2013.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí