zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kraj získal finance na monitoring přírodního prostředí

16.09.2008
Příroda
Kraj získal finance na monitoring přírodního prostředí
KRAJ - V Moravskoslezském kraji vznikne monitorovací systém ochrany přírody. Realizace začne příští rok a potrvá do roku 2011. Náklady dosáhnou 10 milionů korun. Většinu pokryje  dotace z Finančních mechanismů EHP/Norska. Podíl kraje představuje 15%, tedy 1,5 milionů korun. Díky grantové pomoci z uvedeného  evropského fondu bude mít severní Morava a Slezsko unikátní a široce využitelný systém na sledování ochrany fauny a flory.

Projekt bude zahrnovat monitoring výskytu desítek druhů živočichů a rostlin a rostlin a nejvýznamnějších faktorů ovlivňujících přírodní prostředí, např. výskyt invazních druhů rostlin nebo návštěvnost chráněných území. Výstupem budou soubory údajů získávaných především terénními průzkumy, další aktivitou bude sběr a zpracování již existujících dat. „Prostřednictvím internetu budou následně všechny informace dostupné pro subjekty veřejné správy a významným způsobem tak poslouží jako podklad při rozhodování v oblasti ochrany přírody a krajiny. Počítá se také se zpřístupněním informací pro odbornou a laickou veřejnost,“ uvedl náměstek hejtmana  kraje Pavol Lukša a upřesnil: „Mezi ohrožené živočichy, jejichž výskyt v rámci celého regionu bude předmětem zájmu projektu, je např. rorýs nebo jestřáb. Dalším příkladem může být sledování výskytu drobné rybky vranky pruhoploutvé v bystřinách Beskyd.“

Deset milionů korun určených na uskutečnění projektu poslouží k financování čtyř oblastí. Přibližně jedna čtvrtina, tedy 2,5 milionů korun, půjde na botanické průzkumy ve zvláště chráněných územích kraje a sledování invazních druhů rostlin. Další 3 miliony jsou určeny na monitoring návštěvnosti chráněných území. Zhruba stejnou částku, tedy 3 miliony korun, si vyžádají zoologické průzkumy konkrétně zaměřené zejména na brouky, ryby, ptáky a motýly. Zbytek peněz, asi 1,5 milionu korun bude potřeba mimo jiné na technické zpracování dat. Samotný monitoring budou přímo v terénu provádět botanici a zoologové, kteří uspějí ve výběrových řízeních vyhlášených krajem.

Projekt Moravskoslezského kraje uspěl v náročné konkurenci. Grantovou pomoc z Finančních mechanismů EHP/Norska získalo v roce 2008 v rámci celé České republiky pouze šest projektů zaměřených na oblast životního prostředí. Patří k nim také záměr na vytvoření monitorovacího systému ochrany přírody na severní Moravě a ve Slezsku.

(zdroj: MSK)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí