zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologický kotel dostal Cenu HN

22.09.2008
Energie
Ekologický kotel dostal Cenu HN
Zplynovací kotel na dřevěné brikety nové generace DC 30 RS - novinka české firmy Atmos - se objevil již před veletrhem mezi avizovanými novinkami, takže logicky následovala nominace na Zlatou medaili. Když se o těchto oceněních rozhodovalo, byly u toho i HN - a ty si nedaly ujít příležitost ocenit český výrobek, jak je ostatně u nich tradicí.

Kotel je určen na spalování dřevěných briket i kusového dřeva, zachovává vynikající hodnoty účinnosti (až 90 procent) a pokud jde o emise, splňuje i ty nejpřísnější ekologické normy, které se připravují v EU až na rok 2014. Kotel zaujal hodnotitele především vyřešením trvalého provozu spalování dřevěných briket díky speciální keramické spalovací komůrce s rotačním roštem, což umožňuje odstraňování popele i za plného provozu, při zachování všech nároků na ekologii a hospodárný provoz. Co se týče technických parametrů, nemá tato novinka v současné době v Evropě konkurenci.

"Naším krédem jsou vlastní pokrokové technologie, inovace a především kvalita. Jedině tak jsme schopni konkurovat i nejvyspělejším firmám v tomto oboru, říká majitel firmy Jaroslav Cankař. Rodinná firma Atmos Jaroslava Cankaře byla založena v roce 1936 pro výrobu zplyňovacích pohonných jednotek pro auta a lodě, které se pod značkou DOKOGEN vyvážely do celého světa. Po roce 1945 se firma věnovala také výrobě kompresorů různých typů. I po znárodnění v r. 1952 se podařilo udržet vývoj kotlů, hořáků, generátorů na dřevoplyn. V roce 1991 znovu firmu obnovil Jaroslav Cankař junior za vydatné pomoci svého otce - zakladatele firmy (zemřel v roce 2006 ve věku 94 let). Začínali tehdy s roční produkcí 36 kotlů. Dnes patří podnik mezi největší výrobce teplovodních kotlů na tuhá paliva v Evropě: vyvinuli jich celkem již 120, existuje na ně 14 patentů. Oceněná novinka se objeví na našem trhu do dvou měsíců.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí