zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministři životního prostředí V4 jednali v Budapešti především o klimatické politice

22.09.2008
Ovzduší
Ministři životního prostředí V4 jednali v Budapešti především o klimatické politice

Ve čtvrtek a pátek minulého týdne se v Budapešti sešli ministři životního prostředí Visegrádské čtyřky (V4), tedy České republiky, Maďarska, Slovenska a Polska. Mezi tématy jejich jednání jednoznačně převažovala problematika klimatických změn a opatření ke snižování skleníkových emisí. Martin Bursík seznámil své kolegy s průběhem přípravy a prioritami českého předsednictví Radě EU v první polovině roku 2009.

Ministři v závěrečné deklaraci zdůraznili, že  změny klimatu a redukce množství skleníkových plynů v atmosféře patří mezi nejdůležitější témata v oblasti životního prostředí. V této souvislosti  je třeba podpořit všechny právní dokumenty EU, které prosazují snížení množství emisí CO2 z motorových vozidel. Proto také ministři vítají větší využití biopaliv v dopravě.

Ministři životního prostředí zemí V4 také podpořili co nejrychlejší přijetí klimaticko-energetického balíčku podle závěrů Evropské  rady z března 2007 a 2008. Jedná se o snížení emisí skleníkových plynů alespoň o 20 % do roku 2020 ve srovnání s rokem 1990. V případě, že by se k této dohodě připojily i další klíčoví znečišťovatelé, státy  EU jsou připraveny k redukcím až o 30 %. Ministři znovu zdůraznili, že přijetí balíčku nejpozději do března 2009 je zásadní pro úspěch EU na klimatickém summitu OSN v prosinci 2009 v Kodani, kde má být přijata celosvětová klimatická dohoda, jež po roce 2012 bude moci nahradit Kjótský protokol.

Ministři se shodli na důležitosti ekonomických nástrojů ochrany životního prostředí, především ekologizace daňové soustavy. Na expertní úrovni navrhli vzájemnou výměnu informací o využití ekonomických prostředků např. pro snížení plýtvání s obaly (především PET lahví), pro snížení spotřeby vody, pro problémy související  s provozem zastaralých, neúsporných  a znečišťujících automobilů, vyšší využití energetických úspor, apod. Kromě toho by podle ministrů V4 mely být dosavadní poplatky za znečišťování zvýšeny tak, aby plnily dobře svoji funkci, tedy nutily znečišťovatele modernizovat své technologie.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí