zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kralupy – čisté město

24.09.2008
Obecné
Kralupy – čisté město

Zanedbaná veřejná prostranství, černé skládky, hluk a prach z dopravy, znečištěná řeka nebo potok, nedostatek kontejnerů na separovaný odpad, neposekaná tráva, psí výkaly. Chodíte kolem každý den. Někdy se nad tím pozastavíte, jindy vás to rozčílí, nakonec si možná zvyknete. Dobře udržované plochy zeleně - oázy klidu v rušném městě, nové lavičky
a odpadkové koše, vyčištěné břehové porosty, cyklostezky, pěší zóny. Chodíte kolem každý den. Někdy se nad tím pozastavíte, jindy vás to potěší, nakonec si zvyknete. Ani jedno není samozřejmostí, na kterou bychom si měli zvykat. Naším dobrým zvykem by se mohla stát všímavost. Všímejme si těch dobrých příkladů a upozorňujme na ty špatné. Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou se o to snaží prostřednictvím projektu KRALUPY - ČISTÉ MĚSTO.

Bezpochyby všichni bychom chtěli žít ve městě plném zeleně, laviček, pěších zón, cyklostezek,
ve městě, kde je dostatek dobře udržovaných stanovišť kontejnerů na separovaný odpad, trávníků, na které by se člověk mohl bez obav posadit a relaxovat. Avšak i když máme to štěstí, že v takovém městě žijeme, téměř vždy můžeme narazit na nějakou tu černou skládku, na nepořádek kolem kontejnerů, neudržované pozemky apod. S nešvary týkajícími se komunální ochrany životního prostředí se potýká prakticky každé město a obec. Mnohdy je na vině nedostatečná osvěta, lhostejnost a nevšímavost. Podstatné je všímat si nejen negativních věcí, ale i pozitivních příkladů. Zkuste se kolem sebe rozhlédnout, možná taková místa nevědomky míjíte a přitom mají svoji hodnotu.

Projekt „Kralupy — čisté město“, který realizuje Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou by měl poukázat jak na příklady dobré, tak špatné péče o životní prostředí v našem městě. Díky dotaci od města byly během prázdnin spuštěny internetové stránky projektu. Na nich je možné najít „zelená“
a „černá“ místa s podrobným popisem stavu, návrhem opatření, fotodokumentací a mapovými výstupy z aplikace Google maps. Cílem projektu je poukázat i na ta místa a problémy, o kterých se moc neví. Prozatím je zařazeno a zmapováno 10 černých a 6 zelených míst. Z těch problematických to je např. Podhájí, lesíku u dýhárny nebo stezka ke hřbitovu. Naopak z těch zelených je možné jmenovat Masnerovou stezku, park za nemocnicí, ale třeba také předzahrádky u panelových domů č.p. 1057 – 1059 na sídlišti Hůrka. Kromě zaměření na konkrétní lokality je projekt zaměřen i na jednotlivé tématické oblasti. Zvláštní pozornost bude věnována černým skládkám na území města, ale také třídění odpadů, zeleni, údržbě veřejných prostranství, informacím o přírodních zajímavostech.  

Projekt je založen na vzájemné spolupráci mezi veřejností, školami, podniky a veřejnou správou. „Naším cílem je zvýšit zájem a všímavost lidí a tímto způsobem odradit ty, kteří nemají respekt
k přírodě, od mnohdy nelegálního jednání. Současně chceme především v dětech vzbudit zájem
o prostředí, ve kterém žijí, o místa která možná bez povšimnutí míjejí při cestě do školy.“ uvedla Soňa Hykyšová, vedoucí ekologického centra. Právě zapojení škol hraje v projektu významnou roli. Nad každou z lokalit je možné vzít si jakýsi patronát. Podmínkou patronátu lokality není její úklid a fyzická péče o ní, i když aktivitě v tomto směru se meze nekladou. Smyslem je však především osvěta, pozornost věnovaná problematickým lokalitám a problematickému přístupu lidí k životnímu prostředí. „Připravujeme na příští rok rovněž metodické materiály zaměřené na začlenění patronátu lokality do výuky jednotlivých učebních předmětů. Jedná se o praktickou formu environmentální výchovy, navíc s využitím reálného městského prostředí. Domnívám se, že právě zaměření na lokální témata, konkrétní problémy, se kterými se město potýká, může posloužit jako základ pro chápání těch globálnějších problémů nejen v ochraně životního prostředí.“ dodala Hykyšová. Projekt byl toto pondělí představen ředitelkám mateřských a základních škol na jejich jednání se starostou města.
I když je patronát určen především školám, může tuto formu zapojení se do projektu zvolit i firma, jednotlivec nebo rodina. V projektu se počítá rovněž se zveřejňováním dobrých příkladů péče o životní prostředí ze strany místních podnikatelských subjektů.

Máte-li tip na nějaké místo, které by si z vašeho pohledu zasloužilo pozornost nebo chcete-li se sami na některou z lokalit zaměřit, obraťte se na bezplatnou linku ekocentra 800 100 574. Tu můžete využít i v případě, že Vás projekt zaujal a rádi byste podpořili jeho realizaci v plné šíři například formou sponzoringu či reklamy. Více informací o projektu Kralupy – čisté město najdete na internetových stránkách cistemesto.eckralupy.cz.
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí