zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žížaly mohou být ekologickými bojovníky 21. století

25.09.2008
Zemědělství
Geologie
Žížaly mohou být ekologickými bojovníky 21. století
Vědci zjistili, že žížaly požírající kovy mohou pomoci rostlinám vyčistit kontaminovanou půdu. Výzkumníci z University of Reading přišli na to, že v kovech dochází k malým změnám, když projdou zažívacím traktem žížal.

Díky tomu je pak pro rostliny jednodušší vyčistit půdu od potenciálně jedovatých kovů, informuje zpravodajský server BBC News.

Žížaly by se prý mohly stát "ekologickými bojovníky jednadvacátého století", prohlásili vědci na setkání Britské asociace vědců v Liverpoolu.

Půdní detektivové

Na území Británie je celá řada míst, kde je půda poškozena v důsledku průmyslové činností, včetně těžby a zpracování olova.

Žížaly jsou ideálními "půdními detektivy", píše BBC. Jejich výskyt v zemině může být hlavním indikátorem jejího zdraví.

U těchto kroužkovců se totiž vyvinul mechanismus, který jim umožňuje přežít v půdě znečištěné nejrůznějšími toxickými kovy, včetně arzenu, olova, mědi a zinku.

Protein obalí nebezpečné kovy

"Žížaly produkují metalothinein - protein, který má schopnost obalit částice kovů, a snížit tak jejich rizikovost," řekl BBC Mark Hodson z University of Reading.

"V zásadě se dá říct, že když si žížala poradí s jedním druhem kovu, poradí si i s celou škálou jiných druhů," dodal Hodson.

Díky nejmodernějšímu elektronovému mikroskopu, mohli vědci zkoumat částice tisíckrát menší než zrníčko soli. Výzkum ukázal, že částice kovu, které opouštějí trávicí trakt žížal, jsou jiné než ty, které se nacházejí v okolní půdě.

Mimo žížal i rostliny

Tak některé druhy rostlin dokážou z půdy odstranit toxické kovy. Ty se pak stávají součástí stavby rostlinných tkání. Zeleň je pak možné sklidit a odvézt na jiné místo.

Celý proces nabízí možnost skutečně funkčního postupu, jak půdu dekontaminovat. Přitom jde o způsob trvale udržitelný a k přírodě šetrný. Nicméně to trvá velmi dlouho, dodává BBC.

Právě práce žížal ale dokáže kovy pro rostliny lépe připravit, a tak se celý proces zrychluje a zefektivňuje.

http://aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí