zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Kratší pracovní týden přináší nejen úspory, ale je i populární

26.09.2008
Obecné
Kratší pracovní týden přináší nejen úspory, ale je i populární

Vláda kanadské provincie Nové Skotsko podle serveru www.management-issues.com nedávno přikročila ke zkrácení pracovního týdne o pátek. Vidí v tom úsporu energie a snížení obejmu automobilové dopravy, což by mělo přispět k boji proti globálnímu oteplování a růstu cen pohonných hmot.

Podobné iniciativy již zavedlo několik amerických států, zejména Utah, kde tisíce státních zaměstnanců začalo pracovat jen čtyři dny v týdnu a jiní již pracují 10 hodin denně po čtyři dny v týdnu již několik let.

Od iniciativy s názvem "Working 4 Utah" se očekává úspora tří milionů dolarů ročně na energiích. Stejně pracovat začalo i 2500 městských úředníků v Birminghamu v Alabamě a mají se k nim přidat například i Wayne County ve státě Severní Karolina.

Zajímavé na těchto amerických iniciativách je, že nejsou jen o úsporách energie a peněz. Studie ukázaly, že jsou populární u zaměstnanců i manažerů, kteří jsou v práci spokojenější a mají menší tendenci k odchodu. Zavést čtyřdenní pracovní týden se chystají i státy Aljaška, Arkansas, Idaho a Nové Mexiko. Bude to tedy opatření, které si v budoucnosti vyžádá velkou pozornost.

ZDROJ: FINANČNÍ MANAGEMENT

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí