zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přes osm tisíc občanů protestuje proti návrhu republikového územního plánu.

29.09.2008
EIA
Přes osm tisíc občanů protestuje proti návrhu republikového územního plánu.

Nečekaný zájem občanů vyvolala příprava Politiky územního rozvoje/1. Svůj nesouhlas s některým ze záměrů, jež návrh Politiky obsahuje, vyjádřilo více než osm tisíc občanů, řada obcí a nevládních organizací/2. Nejvíce kritizovanými projekty se stalo plánované úložiště jaderného odpadu, nová vzletová dráha v Ruzyni, rychlostní silnice přes Český ráj a dálnice D3 v Posázaví. S přívalem připomínek se musí v nejbližších týdnech vypořádat Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

Politiku územního rozvoje připravuje MMR jako závazný podklad pro kraje a obce. Ty budou muset projekty v ní obsažené respektovat, ačkoliv s nimi mnohdy zásadně nesouhlasí. "Návrh Politiky je hrozbou pro řadu obcí a místních iniciativ, které bojují proti kontroverzním záměrům, jež poškodí jejich životní prostředí. Proto jsme připravili informační kampaň pro občany ohrožené těmito projekty, aby se dozvěděli o úskalích chystané Politiky a měli možnost se k ní vyjádřit", řekl právník Pavel Doucha z Ekologického právního servisu (EPS)/3.

EPS připravil pro občany několik cest, jak sdělit ministerstvu svůj názor k návrhu Politiky. Pomocí formuláře na webových stránkách www.pur.eps.cz zaslali občané na MMR více než tisíc připomínek. Zcela originální formou pak bylo zasílání připomínek pomocí SMS/4, kterých lidé odeslali více než 4500/5. EPS se rovněž podílel na formulaci písemných připomínek, které svým podpisem podpořili další tisíce občanů/6.

"Hlavní problém navrhované Po! litiky tkví v tom, že nestanoví ani tak hlavní zásady a cíle územního plánování, jako je spíše seznamem konkrétních stavebních projektů dopravní a technické infrastruktury. Cílem politiky je prosadit tyto stavby i přes případný nesouhlas obcí a občanů, pro něž představují vážné riziko pro jejich zdraví a životní prostředí", hodnotí návrh Politiky právnička EPS Vendula Záhumenská. Mezi tyto projekty patří například plán výstavby kanálu Dunaj -- Odra -- Labe, splavnění Vltavy, či plány na vybudování řady údolních vodních nádrží a nových elektráren. EPS připravil ve spolupráci s dalšími nevládními organizacemi/7 pro MMR komplexní vyjádření k návrhu Politiky, kde analyzuje její obsah.

Nyní je řada na Ministerstvu pro místní rozvoj, jak se s podanými připomínkami vypořádá. Bude se muset vyrovnat jak s kritikou od občanů a obcí, ale i například Ministerstva životního prostředí, které má k obsahu Politiky vážné výhrady/8. Dosavadní postoje MMR však spíše naznačují, že má v úm! yslu tyto názory ignorovat /9.

Kontakt:
Mgr. Pavel Douc! ha, Ekol ogický právní servis
Tel: 608 873 437
Mail: pavel. doucha@eps.cz

Mgr. Vendula Povolná, Ekologický právní servis
Tel: 775 154 088
Mail: vendula.zahumenska@eps.cz

www.pur.eps.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí