zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vláda schválí plán na ozdravění lesů

30.09.2008
Les
Vláda schválí plán na ozdravění lesů

Plán na ozdravění českých lesů, který má ve středu schválit vláda, může podle Hnutí DUHA mít viditelné a velmi dobré výsledky. Ekologická organizace soudí, že podmínkou je, aby ministři rychle připravili také potřebné změny lesního zákona.

Takzvaný Národní lesnický program vznikl jako široká, bezprecedentní dohoda různých stran: státních lesů, soukromých a obecních vlastníků, dřevařských společností, ekologických organizací, vědců, myslivecké jednoty a dalších. Zrodil se loni v srpnu po několikaměsíčním vyjednávání.

Přitom ačkoli se na programu shodli zástupci stran, které obvykle mají na péči o lesy hodně odlišné názory, neomezuje se na pouhé proklamace. Obsahuje řadu důležitých kroků, které zajistí postupné ozdravění českých lesů.

Národní lesnický program plánuje:

  • Omezit holosečné kácení, tedy více těžit stromy po jednom nebo po malých skupinách.
  • Sázet do lesů více listnáčů a jedlí namísto nezdravých umělých smrčin.
  • Ponechávat některé vybrané stromy v lesích k zestárnutí.
  • Zajistit, aby v honitbách žilo tolik zvěře, kolik tamní lesy uživí.
  • Rozšířit plochu v rezervacích, které budou ponechány přírodě a postupně se promění v divoký prales.

Program také klade velký důraz na hospodaření ve státních lesích – tam by Lesy ČR měly začít dávat přednost takzvaným přírodě bližším lesnickým postupům.

Hnutí DUHA bude prosazovat, aby vláda na základě dohodnutého programu připravila konkrétní změny v lesním zákoně a připravovaném zákoně o státním podniku Lesy ČR a předložila je Poslanecké sněmovně ke schválení.

Informační list o reformě lesního zákona: www.hnutiduha.cz/publikace/reforma_lesniho_zakona.pdf

Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy v Hnutí DUHA a jeden z účastníků vyjednávání o dohodě, řekl:

„Už jenom to, že se všechny důležité strany v debatě o lesích shodly na společném plánu, je velký výsledek. Pokud se program stane skutečností, skutečně zajistí postupné ozdravení českých lesů. Budou méně náchylné na choroby, polomy a další kalamity, skončí také rychlá degradace lesní půdy. Aby program nezůstal jen sympatickým kusem papíru, vláda musí připravit návrh odpovídajících změn lesního zákona a předložit je parlamentu ke schválení.“

Kontakt:             Jaromír Bláha, Hnutí DUHA, 731 463 929, email jaromir.blaha@hnutiduha.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí