zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Žaloba proti územnímu rozhodnutí na D8 opět zamítnuta

30.09.2008
EIA
Žaloba proti územnímu rozhodnutí na D8 opět zamítnuta

Krajský soud v Ústí nad Labem podruhé zamítnul žalobu Dětí Země z Brna, Společnosti ochránců životního prostředí z Litoměřic a jedné osoby proti vydání územního rozhodnutí v roce 2003 pro dálnici D8 přes České středohoří. Poprvé ji zamítnul v dubnu 2005, ale Nejvyšší správní soud letos v únoru jeho rozsudek zrušil, když zdůraznil, že územní rozhodnutí bylo prokazatelně vydáno nezákonně. Z nového rozsudku vyplývá, že porušení zákona o ochraně přírody bylo jen formální.

„Rozsudek považujeme za paskvil nemající obdoby, neboť dokazuje, jak snadno se zřejmě podle něčí objednávky dokážou nějací místní soudci domluvit, že zákony se dodržují jen když je to účelné,“ myslí si Miroslav Patrik z Dětí Země, které do dvou týdnů budou podávat druhou kasační stížnost.

Podle soudců Dagmar Štullerové, Markéty Lehké a Václava Trajera by případné zrušení územního rozhodnutí jen z důvodu absence povolené výjimky k zásahu do biotopů zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin před jeho vydáním „bylo naprosto formální a neúčelné“. Tento jejich názor je ale v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny, soudním řádem správním a s mnoha jinými rozsudky.

„Pokud o výjimce nebylo pravomocně rozhodnuto, nemohla být v daném území ani umístěna stavba,“ uvedla přitom předsedkyně senátu Nejvyššího správního soudu Marie Žišková již v tiskové zprávě NSS ze dne 14. 2. 2008, která první rozsudek krajského soudu zrušila.

Tisková zpráva také upozornila, že krajský úřad v Ústí nad Labem byl Ministerstvem životního prostředí předem informován o tom, že řízení o výjimce teprve probíhá a že před jeho dokončením nelze územní rozhodnutí vydat. Podle NSS měl krajský soud územní rozhodnutí D8 zrušit v každém případě.

Odůvodnění druhého rozsudku je podle Dětí Země jiným převyprávěním toho prvního. Nové jsou jen pasáže o tom, že si soud údajně prostudoval spisy podkladových rozhodnutí a územního plánu okresu Litoměřicka, ale žádná pochybení v nich prý nenašel. To je ale podle nich nesmysl.

„Územní rozhodnutí sice jednou čeká zrušení, ale to už bude dálnice D8 v Českém středohoří zřejmě postavená, i když v rozporu se zákony, neboť teď se nezákonně vydávají stavební povolení,“ dodává Patrik, který o odborné kvalitě a nestrannosti ústeckých soudců silně pochybuje. Navíc si myslí, že České středohoří má prostě smůlu na spolčení nejen některých politiků a úředníků, ale také i některých soudců.

Odkazy na internetové stránky

1) Dálnice D8 „se vrací“ zpět ke krajskému soudu - tisková zpráva NSS (14. 2. 2008):

www.nssoud.cz

2) Ústecký krajský soud udělal šest chyb při zkoumání D8 - tisková zpráva Dětí Země (15. 4. 2008):

www.detizeme.cz

3) Soudce Berka a spol. stanuli před soudem – článek o jednom ústeckém soudci (5. 9. 2006):

aktualne.centrum.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí