zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za rok 2007 poskytne IRZ dosud nejvíce údajů o znečištění

01.10.2008
Chemické látky
IPPC
Za rok 2007 poskytne IRZ dosud nejvíce údajů o znečištění
Ministerstvo životního prostředí včera zveřejnilo nové údaje o znečišťování životního prostředí v zemi.

Znečišťovatelé museli již počtvrté povinně ministerstvu poskytnout informace o množství vypouštěných látek do ovzduší, vody a půdy, případně v odpadních vodách a odpadech. Na stránkách www.irz.cz najdou uživatelé doposud nejvíce informací za celé období fungování českého veřejného registru znečišťování.

Za rok 2007 podalo hlášení 1177 provozoven. Počet provozoven registrovaných v IRZ každoročně stoupá a z IRZ se tak stal velmi významný zdroj informací o životním prostředí, který využívá nejen veřejnost, ale i odborné instituce. Nejvyšší počet provozoven, za něž byla podána hlášení, spadá jako každoročně do Jihomoravského (155) a Středočeského kraje (145), nejméně pak do Karlovarského kraje (16). Mezi kraje nejvíce zatížené úniky znečišťujících látek již tradičně patří Moravskoslezský a Ústecký kraj.

Podle provozované činnosti jsou nejpočetněji zastoupené zemědělské provozovny, které ohlašují většinou pouze úniky amoniaku do ovzduší. Amoniak je rovněž nejčastěji ohlašovanou látkou, byl ohlášen celkem 555 provozovnami.

Návštěvnost stránek www.irz.cz, kde jsou data z IRZ prezentována, postupně roste a za rok 2008 dosáhl měsíční průměr přes 9000 návštěv. K dalšímu zvýšení počtu návštěvníků bezpochyby přispějí i změny, které připravilo MŽP od 30. 9. 2008. Na stránkách bylo vytvořeno několik zcela nových sekcí. Za stěžejní lze pokládat sekci „Metody měření“, která se věnuje metodám měření a identifikaci látek v IRZ v únicích do ovzduší a vody. Pro látky sledované v příslušné složce ŽP tak bude k dispozici souhrn metod měření (i ke stažení ve formátu pdf).  Zveřejnění těchto dokumentů je zásadním posunem v kvalitě nabízených odborných informací na stránkách www.irz.cz.

V roce 2008 byla rovněž schválena nová legislativa [1] pro oblast integrovaného registru znečišťování, která zajišťuje kontinuitu v rozsahu sbíraných údajů a zároveň soulad českých právních předpisů s požadavky evropské legislativy.  

Poznámky:

[1] Zákon č. 25/2008 Sb. a nařízení vlády č. 145/2008 Sb.

Další informace:

www.irz.cz

Podrobnější a odborné informace podá Jan Maršák, vedoucí oddělení IPPC MŽP, tel.: 267 122 974, e-mail: Jan.Marsak@mzp.cz
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí