zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

01.10.2008
Obecné
Krátce - různé

Švédská automobilka Volvo po vzoru ostatních konkurentů zavádí subbrand pro úsporné a ekologické vozy. Řada DRIVe bude uvedena na pařížském automobilovém veletrhu tento týden třemi modely - C30, sedanem S40 a kombi V50. Vozy s emisemi CO2 do 120 g/km ponesou na kapotách vedle loga "Volvo" emblém "DRIVe".

Druhou vlnu komunikační kampaně "Cokoliv Kamkoliv" spustila společnost ČD Cargo. Série vizuálů, které na rozdíl od první vlny akcentují i přednosti služeb ČD Cargo, se objeví v outdooru, printu a na letácích. Tři vizuály obsahují nové claimy: Ekologicky pravidelně, Moderně efektivně, Spolehlivě bezpečně. Cílovou skupinou jsou top manažeři a odborná i široká veřejnost. Kampaň vytvořila společnost Railreklam.

Není to tak dávno, co se dodavatelé i obchodníci ušklíbali nad ekologickými produkty, avšak podle ankety mezi obchodníky, kterou uspořádala společnost GE Money, v současnosti již tři čtvrtiny českých obchodníků nabízejí zákazníkům ekologické a jiné alternativní výrobky. Přes 90 % obchodníků navíc již zahrnulo některé ekologicky šetrné principy do své firemní strategie. Významnými distributory ekologických produktů jsou supermarkety a hypermarkety, které dnes již běžně nabízejí biopotraviny. Přestože je nabídka tohoto zboží výrazně širší než v minulosti, pro obchodníky se stále jedná spíše o doplňkový prodej. "Za poslední dva roky se poptávka po tomto typu produktů výrazně zvýšila. V celkových tržbách je však podíl biovýrobků stále poměrně nízký," tvrdí Libor Kytýr ze společnosti Ahold (Albert a Hypernova).Podobně roste podíl tzv. Fair Trade zboží, kdy je malým výrobcům ze zemí třetího světa zaručena adekvátní cena výkupu.

Při nezbytném archeologickém průzkumu na skládce v Mutěnicích, kde se zpevňují plochy, se archeologům podařily najít nečekané prehistorické objevy. V tmavé jámě, která se výrazně lišila od okolní žluté spraše, se podařilo nalézt sice malý, leč významný soubor keramiky. „Zlomky keramických nádob je možné datovat do období přelomu mladší a pozdní doby kamenné, kdy zde sídlil lid s moravskou malovanou keramikou, a to do doby před šesti tisíci lety,“ uvádí archeolog František Kostrouch na webu Masarykova muzea. V blízkém okolí se doklady osídlení dosud nepodařilo najít, proto mají archeologové před sebou zcela novou lokalitu.

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
22
4. 2021
22.4-16.5.2021 - Festival, slavnost
Brno a okolí
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí