zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Fiat útočí na rodiny i na ekologické myšlení

05.10.2008
Obecné
Fiat útočí na rodiny i na ekologické myšlení
V první řadě ekologická řada fiatů, v té druhé dodávka pro rodiny a ostrá pětistovka od Abarthu.

Snahy ekologických aktivistů v lavicích Evropského parlamentu přivádějí automobilky k nejsnazšímu řešení, jak vyslyšet jejich požadavky. Vytvářejí „ekologičtější“ verze svých modelů. To se vezme nejúspornější motor, spojí se se šestistupňovou převodovkou s velmi dlouhými převody, aby akcelerace byla co nejlínější, zato spotřeba při měření co možná nejnižší, a přidají se pneumatiky s co nejmenším valivým odporem. Co komu záleží na tom, že zároveň poskytují autu méně trakce, takže jsou v důsledku méně bezpečné. Jediným přínosem bývá systém stop-start, který vypíná motor při stání na semaforech.

Fiat se zapojil do hry spolu s dalšími automobilkami a výsledkem je model 500 Pur-O2, jehož benzinová dvanáctistovka vyprodukuje 115 gramů oxidu uhličitého na kilometr a obdobné zlepšení lze čekat i od modelů Bravo a Croma označených kyslíkovou zkratkou.

Fiat Qubo je dodávkou pro rodinný život.Novinkou na stánku bude Fiorino Qubo, která je dodávkou adaptovanou pro rodinné potřeby podobně jako Citroën Nemo či Peugeot Bipper, s nimiž sdílí podvozek.

Pozornost ke stánku na autosalonu by však měl přitáhnout spíš 500 Abarth Esseesse, dosud nejvýkonnější vyrobená verze pětistovky se čtrnáctistovkou produkující 182 koní.

Foto: Fiat

Zdroj: http://www.tyden.cz/

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí