zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologické pokrytectví Vatikánu

06.10.2008
Energie
Ekologické pokrytectví Vatikánu

Vatikán se chce stát prvním státem světa s nulovými emisemi skleníkových plynů. Papež Benedikt XVI. už nechal na střechu svého auditoria montovat solární panely, které kompletně zajistí energii pro jeho přijímací místnosti. "Obdivuhodné! Vatikán jde zase příkladem", řeknou si jedni. Kdyby to tak dělali všichni...

Výborně. Jenže ostatní státy světa nejsou a nemohou být jako Vatikán. Pokud známo, Vatikán nemá žádné zemědělství ani průmysl. Pokrýt jeho energetické nároky proto není tak těžké. Vytopit, osvětlit a klimatizovat Papežský palác se všemi auditorii a přilehlými církevními budovami se asi těžko dá srovnat s potřebami průmyslových zemí. Ale hlavně - kolik stála ona solární elektrárna na zmíněnou jednu střechu? Jeden a půl miliónu dolarů! Solární panely také museli někde vyrobit, a to se určitě nedělo bez vypouštění skleníkových plynů. A jak se mají chovat ekologicky v chudých zemích světa (kterých je Vatikán zastáncem), kde si ve výrobě nemohou dovolit ekologické technologie, protože jsou prostě dražší než technologie současné?  

Vatikán se čile hlásí k moderním trendům tam, kde mu to vyhovuje. Proč ale není moderní v otázkách antikoncepce, potratů, rozvodů či manželství homosexuálů? Možná mě teď někteří nařknou a označí za bezbožného rouhače. Já sám ale jsem věřící katolík, a právě proto mi jde o Vatikán a vadí mi jeho pokrytectví.

autor: Filip Kanda

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí