zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtvrtině savců hrozí vyhynutí, tvrdí vědci

08.10.2008
Příroda
Čtvrtině savců hrozí vyhynutí, tvrdí vědci
Mezinárodní svaz pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) včera varoval, že čtvrtině světových savců hrozí vyhynutí. Z aktualizovaného červeného seznamu ohrožených druhů, který organizace vydala u příležitosti svého kongresu v Barceloně, ale vyplývá, že kupříkladu obojživelníci jsou na tom ještě hůře než savci. Celkem se počet druhů živočichů a rostlin na seznamu zvýšil oproti loňskému roku o více než 400.

"Množství savců klesá rychleji, než jsme si mysleli - každému čtvrtému druhu nyní hrozí vymření," prohlásil Jan Schipper, který vedl tým expertů, kteří výzkum prováděli.

Podle zprávy IUCN, jejíž kongres probíhá právě v těchto dnech v Barceloně, polovina z celkových 5487 druhů savců zaznamenává úbytek populace, především kvůli zmenšování přirozeného životního prostředí a lovu.

Nejhorší je údajně situace suchozemských savců v Asii, kde živočichové jako třeba orangutani trpí odlesňováním. Skoro 80 procent primátů v regionu je ohroženo. Výrazné zhoršení situace postihlo podle zprávy australského masožravce ďábla medvědovitého, známějšího pod označením tasmánský čert, a tuleně kaspického.

V kategorii kriticky ohrožených savců je nyní 188 druhů, včetně rysa pardálového - počet přežívajících dospělých zástupců tohoto druhu se odhaduje na 84 až 143.

Pět procent druhů savců se díky záchranářskému úsilí z krize vzpamatovává. Je mezi nimi také zubr evropský a severoamerický tchoř černonohý. Jistý pokrok byl zaznamenán i u slona afrického, který byl ještě nedávno vážně ohrožen.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí