zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Pád meteoritu vyšel na sekundy, místo kráteru v Zemi udělal ohňostroj

11.10.2008
Ovzduší
Pád meteoritu vyšel na sekundy, místo kráteru v Zemi udělal ohňostroj

Nad severní Afrikou se nad ránem objevil menší meteorit, který při průletu zemskou atmosférou bez větších škod shořel. Vědci poprvé událost předpověděli s přesností na patnáct vteřin. Odborníci původně varovali, že by se objekt mohl srazit se Zemí, nakonec však byl k vidění jen ohnivý kotouč.

"Objekty této velikosti vstupují do atmosféry jednou za pár měsíců," řekl Don Yeomans z Národního centra pro letectví a vesmír (NASA). "Je to ale poprvé, co objekt pronikl tak blízko k povrchu Země a my jsme jeho průlet předpověděli," dodal odborník.

Meteorit vytvořil krátce po tři čtvrtě na pět našeho času velký ohnivý kotouč, viditelný nad východní Afrikou, aby poté zcela shořel nad Súdánem. Průměrnou velikost tělesa odhadli vědci z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics od jednoho do pěti metrů.

Střet se Zemí se nekonal
Astronomové původně varovali před srážkou meteoritu se Zemí. Nakonec byl ale objekt, který nese označení 2008 TC3, tak malý, že nemohl ohrozit povrch země ani leteckou dopravu. "Chceme zdůraznit, že tento objekt nepředstavoval žádnou hrozbu," prohlásil Timothy Spahr, ředitel Mezinárodního centra pro výzkum planetek Harvardské univerzity.

"Jsme nadšení, protože je to poprvé, kdy jsme vydali předpověď o vstupu objektu do zemské atmosféry," dodal s tím, že vědci již dlouhá léta zkoumají oblohu, kde hledají komety a asteroidy, které by mohly potenciálně zasáhnout Zemi.

Vědci z centra pro Výzkum malých planet upozornili NASA na meteorit v pondělí ráno. Vědci pak propočítali trajektorii meteoritu a jeho velikost a zjistili, že nemůže planetu ohrozit.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí