zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Plzeňská teplárenská připravuje náhradu za skládkování komunálního odpadu

08.10.2008
Odpady
Plzeňská teplárenská připravuje náhradu za skládkování komunálního odpadu

Plzeňská teplárenská, která je správcem největší krajské skládky v Chotíkově, bude mít do konce roku studii na nejlepší způsob likvidace komunálního odpadu v regionu pro další desetiletí. Uvažuje se o klasických nebo vysokoteplotních spalovnách, mechanicko-biologické úpravě, vyhnívání biologické složky za nepřístupu vzduchu anebo další skládkování, které bude nejdražší. Novinářům to dnes sdělil na tiskové konferenci ředitel teplárny Tomáš Drápela.

Plzeňská teplárenská už nechce rozvíjet skládku v Chotíkově budováním další kazety za 150 milionů Kč. "Kapacita té poslední je do roku 2011," řekl Drápela. Do jednání valné hromady v červnu příštího roku chce mít teplárna jasno, jakým způsobem se bude na Plzeňsku a možná v celém kraji komunální odpad likvidovat.

Projekt spalovny komunálního odpadu, do něhož chce teplárna zapojit kromě Plzně, Chotíkova, Města Touškova i kraj, bude trvat minimálně pět let. Teprve valná hromada teplárny řekne, zda se začne stavba na skládce připravovat. Po ní bude chtít firma podepsat závaznou smlouvu s obcemi, na jejichž katastru se deponie nachází. "Pokud řeknou, že stavbu nechtějí, začneme vyjednávat s dalšími z okruhu do 15 kilometrů od Plzně," řekl Drápela. Teplárna Chotíkovu a Touškovu garantuje, že od ní budou dostávat po celou třicetiletou dobu životnosti minimálně deset milionů korun ročně jako doposud. Tato částka tvoří padesát procent z rozpočtů měst.

"Naprosto rozumím obyvatelům Chotíkova, že se bojí. Zejména proto jsme pro ně připravili několik výjezdů po spalovacích zařízeních nejen v České republice," uvedl Drápela. Teplárna oznámila obcím záměry už před dvěma lety. Tehdy dostala od Plzně úkol navrhnout řešení likvidace odpadů, které by výrazně nezdražilo poplatky za popelnice. Proti spalovně se od začátku září staví nově vytvořené Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov a krajští zelení.

Marie Osvaldová osvaldova@plzen.cz

http://zpravodajstvi.plzen.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí