zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skládky a Temelín jsou výzvy pro nové jihočeské zastupitelstvo

10.10.2008
Obecné
Skládky a Temelín jsou výzvy pro nové jihočeské zastupitelstvo

České Budějovice - Obyvatele Jihočeského kraje nejvíce trápí černé skládky a dostavba jaderné elektrárny Temelín. Kvůli dotacím jsou také nespokojeni zemědělci, což představuje kolem čtyřiceti procent všech pracujících v kraji. Tento obor se také potýká s dalším problémem - v zemědělství chybí mladí lidé.

Budoucí jihočeští zastupitelé budou muset řešit hlavně zemědělce, kterých tu pracuje v oboru třikrát více, než je celorepublikový průměr. Chovatelům a pěstitelům hlavně vadí rozdělení dotací ze státního rozpočtu. Podle svých slov jsou diskriminováni oproti svým sousedům z okolních zemí. Kromě peněz se zde ale rýsuje další, stále vážnější problém, kterým se budou muset zabývat i politici na krajské úrovni. V zemědělství chybí mladší lidé a odchody starších se zrychlují.

Kraji vládne koalice složená z ODS, KDU-ČSL a SNK sdružení nezávislých. Občanští demokraté v radě jednoznačně dominují. Právě vedení úřadu v posledních měsících ostře kritizují nevládní protitemelínské organizace. Podle nich příliš vychází vstříc provozovateli jihočeské jaderné elektrárny - společnosti ČEZ. "Já si někdy pletu ČEZ s krajským úřadem, stalo se to jak v případě kolaudace obou temelínských bloků, tak v případě povolování stavby meziskladu," prohlásila Monika Wittingerová-Machová ze sdružení Jihočeské matky.

S ekologií souvisí i další kritika ze strany nevládních organizací. Právě krajští úředníci totiž vydali povolení k dovozu odpadů. Firmy ale zkrachovaly a tisíce tun německých nebo rakouských odpadků zůstaly na pozemcích státu, obcí, nebo soukromých firem.

Jižní Čechy přesto zůstávají spíše klidnějším regionem. Kladně ho hodnotí například výzkum Česká centra rozvoje. Mezi hlavní plusy podle něj patří například tradiční vysoké školství a vznik výzkumných center, nižší úroveň kriminality a řada turistických a dopravních projektů.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí