zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce - různé

13.10.2008
Obecné
Krátce - různé

NEW YORK - Papier do kopírky, ktorý sa po čase vymaže sám, vyvinula firma Xerox.
Cieľom je znížiť obrovské množstvo kopírovacieho papiera, ktorý sa každý deň spotrebuje v kanceláriách po celom svete. Podľa zistení spoločnosti asi 40 percent kancelárskych výtlačkov skončí v koši ešte pred koncom pracovného času. Novinka od Xeroxu sa má sama vymazať za 16 až 24 hodín, takže hárok sa dá opäť použiť nasledujúci deň. Skeptici si však kladú otázku, ako by takáto recyklácia vyzerala v praxi.

Během roku Peking vyřadí všech více než 300 tisíc vozidel se žlutým environmentálním označením a od 1. října 2009 bude zakázán jejich vstup do městských částí uvnitř okružní silnice č. 6.
Vozidla se žlutým označením jsou vozidla, která vypouští příliš mnoho škodlivých plynů. V Pekingu jezdí takových vozidel asi 357 tisíc, což je sice asi jen 10 % všech motorových vozidel, ale tato vozidla vyprodukují více než 50% emisí škodlivých plynů.
V době olympijských a paralympijských her byl zaveden dočasný dopravní systém, tj. jízda podle lichých a sudých čísel poznávacích značek a zákaz jízdy vozidel se žlutým označením. Množství škodlivých emisí se tak snížilo o 30 až 40%.

Rozsáhlá výstavba na úkor zeleně, kterou by umožnila část podnětů na změnu územního plánu v některých pražských městských částech, může v budoucnu zvýšit nemocnost pražských dětí a úmrtnost dospělých na kardiovaskulární onemocnění. Uvedla to ve svém stanovisku Komise životního prostředí Akademie věd České republiky.

Česko je první v Evropě v třídění a recyklaci plastů. Vyplývá to z aktuální statistiky zveřejněné Evropským statistickým úřadem Eurostat. Česko za rok 2006 recyklovala 44,3 procenta plastových obalových odpadů. O tři procenta předčila Německo, které léta vévodilo.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí