zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ochrana fauny plánuje v Hrachově nové centrum ekologické výchovy

15.10.2008
Příroda
Ochrana fauny plánuje v Hrachově nové centrum ekologické výchovy

Příbramsko/ V květnu tohoto roku neznámý pachatel s největší pravděpodobností zabil a snědl ojedinělý labutí pár z příbramského rybníku Obora. Po dvojici labutí, která žila v Příbrami již dlouhou řadu let, zbyla osiřelá housata, příliš malá na to, aby se o sebe postarala sama. Ujali se jich tedy pracovníci ze Stanice pro zraněná zvířata ve Voticích. Tato stanice je však v současnosti přeplněná handicapovanými živočichy a celkově již nestačí ani na nápor návštěvníků. Provozovatel stanice, Ochrana fauny ČR, tedy připravuje projekt, jehož účelem je v roce 2009 zřízení krajského centra ekologické výchovy i se záchytným místem pro zraněné živočichy v Hrachově nedaleko Kamýka nad Vltavou.

„Nynější stanice už nestačí na provozní nároky. Poskytujeme domov pro 600 živočichů a za prvních devět měsíců letošního roku jsme měli již 110 tisíc návštěvníků,“ řekl Pavel Křížek, předseda Ochrany fauny ČR. „Až do června máme zaplněný program.“
Nový areál v Hrachově bude podle projektu obsahovat stanici pro zraněné a týrané živočichy a zároveň bude výukovým centrem pro veřejnost, kde budou pořádány různé přednášky, exkurze a podobné aktivity se zaměřením na vzdělávání lidí v oblasti ekologie. Už dnes se na místě nachází také domov pro psy.
Náklady na výstavbu centra odhaduje Pavel Křížek na zhruba 40 milionů korun s tím, že se organizace bude snažit získat co největší prostředky z evropských dotací. Ekologickému projektu jsou nakloněni jak úřad středočeského kraje, tak příbramská radnice, která přislíbila peněžní pomoc.
Ochrana fauny ČR na Příbramsku také již v brzké době zřídí funkci specialisty, jenž bude zajišťovat organizaci ekologické výchovy na Příbramsku, převážně žáků základních škol a dětí v předškolním věku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí