zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci upozorňují, že hluk z osobních hudebních přehrávačů poškozuje sluch

15.10.2008
Hluk
Vědci upozorňují, že hluk z osobních hudebních přehrávačů poškozuje sluch

Delší poslech hlasité hudby z osobního hudebního přehrávače může trvale poškodit sluch. Toto zjištění vyplynulo z výzkumu Vědeckého výboru pro vznikající a nově zjištěná zdravotní rizika Evropské unie. 

"Podle závěru zkoumání hrozí pěti až deseti procentům osob používajících osobní hudební přehrávače trvalá ztráta sluchu, pokud poslouchají velmi hlasitou hudbu nad 89 decibelů po dobu nejméně pěti let každý týden zhruba pět hodin," uvedl mluvčí českého zastoupení Evropské komise Martin Stašek. V Evropské unii se to může podle něj týkat až deseti milionů lidí.

V současné době existuje evropská bezpečnostní norma, která omezuje úroveň hlučnosti osobních hudebních přehrávačů na 100 decibelů. Nadměrné vystavení takovému zdroji hluku může poškozovat sluch. Do značné míry je mu možné předcházet snížením úrovně hlučnosti a doby poslechu. Tyto faktory mohou ovlivnit sami spotřebitelé.

"Znepokojuje mě, že tolik mladých lidí si nevědomky může nevratně poškodit sluch. Vědecké poznatky poukazují na jasná rizika, a proto je nutné začít rychle jednat. Především musíme zvýšit informovanost spotřebitelů. Rovněž je potřeba í přezkoumat stávající kontrolní opatření a zjistit, zda jsou plně účinná a zda odpovídají vývoji nových technologií," uvedla komisařka EU pro ochranu spotřebitelů Meglena Kunevová.

Odhaduje se, že v EU poslouchá denně hudbu z přenosných hudebních přehrávačů přibližně 50 až 100 milionů lidí. Za poslední čtyři roky se prodej všech přenosných zvukových zařízení podle odhadů pohyboval v rozmezí od 184 do 246 milionů kusů ročně, přehrávačů MP3 se prodalo odhadem až 165 milionů kusů.


Autor / zdroj: Mediafax

http://olomoucko.regiony24.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí