zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nádoby na tříděný odpad už putují do škol

17.10.2008
Odpady
Nádoby na tříděný odpad už putují do škol

Ministerstvo životního prostředí zahájilo distribuci košů a popelnic na tříděný odpad školám v celé České republice [1]. Školy mají šanci získat zdarma sběrné nádoby na několik odpadových komodit a pomoci tak zvýšit efektivitu třídění odpadu v České republice. „Ve školách vzniká spousta odpadu – především papíru, ale i bioodpadu, plastů či skla. Školy přitom často postrádají peníze na to, aby svým žákům a studentům mohly nabídnou sběrné koše a popelnice pro třídění. MŽP tedy vychází tímto projektem vstříc celé řadě žádostí o pomoc, které jsme v posledních letech dostávali především od samotných učitelů,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

K dispozici bude celkem 30 500 sběrných nádob hned v několika variantách a velikostech, aby se hodily školám s nejrůznějšími specifickými potřebami a požadavky. „Vybírali jsme je podle zkušeností z běžného provozu v interiérech školských zařízení. Nabízíme čtyři varianty nádob v základní sadě na papír, sklo, plast a dále  120 a 240 litrové pojízdné nádoby pro využití v exteriérech škol při sportovních a kulturních aktivitách. Je připravena také nabídka kompostérů na sběr bioodpadu, který vzniká např. při údržbě zeleně ze školních zahrad,“ vysvětluje koordinátora projektu Ivona Kristiánová z odboru fondů EU MŽP.

K dispozici budou také brožury, polepky a postery. Ty informují o tom, jak správně jednotlivé komodity třídit, jak se dále zpracovávají a využívají v praxi. Upozorňují také na nebezpečný odpad vznikající v domácnostech. Ke každé sadě sběrných nádob je připraven poster, který informuje o Operačním programu Infrastruktura, především o realizovaných projektech ke zlepšování stavu životního prostředí, zejména v oblasti hospodaření s odpady.

Distribuce sběrných nádob školám probíhá ve spolupráci s krajskými úřady. Školy získají konkrétní informace buď právě na úřadech svého kraje, nebo u koordinátorů projektu na MŽP či u dodavatelské společnosti Mevatec.

Kontakty:

Ivona Kristiánová, odbor fondů EU MŽP, ivona.kristianova@mzp.cz, tel.: 267 122 754

Lucie Fruhwirtová, odbor fondů EU MŽP, lucie.fruhwirtova@mzp.cz, tel.: 267 122 742

Roman Frölich,  Mevatec, s.r.o., mevatec@mevatec.cz,  tel.: 731 108 951

Martin Arazim, Mevatec, s.r.o., marazim@mevatec.cz tel.:731 108 964

 

Poznámky:

[1] Realizátorem projektu „Sběrné nádoby do veřejných institucí, zejména do školských zařízení|“ je odbor fondů EU (MŽP). Cílem projektu je podpořit třídění odpadů ve veřejných institucích, zejména na školách a zárověň pomoci informovat o výsledcích OP Infrastruktura a možnostech podpory z OP Životní prostředí. Projekt je financován ze z prostředků technické pomoci OP Infrastruktura (75%) a MŽP (25 %).
Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí