zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zelení se z krajské politiky zcela vytratili

21.10.2008
Obecné
Zelení se z krajské politiky zcela vytratili
Co se senátních a krajských voleb týče, Strana zelených se z české politiky prakticky úplně vytratila.

Zázraky od zelených v těchto volbách asi nikdo nečekal, s výjimkou dvou krajských zastupitelů nic neobhajovala a mohla jedině překvapit. Ale nepřekvapila.

"Těm volbám se podařilo dát punc voleb, kde se jedná o referendum, kde se rozhoduje mezi levicí a pravicí, a to je vždycky riziko pro menší strany. Doplatili jsme na to, že přišlo 40 procent voličů, zatímco při parlamentních to bylo 60. A podle všeho přišli lidé, které ta politika zlobí a přišli vhodit protestní hlas," zanalyzoval výsledky krajských i senátních voleb předseda strany Martin Bursík.

Volební výsledky zelených dokonce zklamaly některé opoziční politiky.

Takový Michal Hašek, šéf poslaneckého klubu ČSSD a kandidát na hejtmana Jihomoravského kraje, si posteskl, že se zelenými tak trochu počítal do uvažované krajské koalice. Tahle vidina se mu s necelými čtyřmi procenty "zeleného" zisku v kraji vytratila.

V žádném z třinácti krajů nedokázali zelení získat ani jednoho zastupitele. O své dva jediné zástupce z voleb v roce 2004 nyní přišli právě v Jihomoravském kraji.

To, v čem Strana zelených dokáže být silná, se tak ukázalo pouze lokálně. Volby totiž strana suverénně vyhrála v obcích, které se potýkají s ekologickými problémy či hrozbami.

Zelení vyhráli v Horním Jiřetíně na Mostecku i v sousedních Černicích, které jsou ohroženy těžbou uhlí. Získali tam téměř 33 procent všech hlasů, druhá ČSSD měla o 15 procent hlasů méně. V krajském měřítku to ale neznamenalo nic.

S volbami mají ale zelení starost hlavně coby součást vládní koalice. Neúspěch ODS je pro vládu potenciálním ohrožením. A pád stávající koalice si Bursík nyní rozhodně nepřeje.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí