zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Francouzský parlament odhlasoval přísný ekologický zákon

23.10.2008
Ovzduší
Energie
Francouzský parlament odhlasoval přísný ekologický zákon

Pokud nový ekologický zákon projde senátem a rukama prezidenta bez úhony, bude mít Francie jeden z nejpřísnějších zákonů na ochranu životního prostředí na světě.

Francouzský parlament v úterý většinově schválil zákon, který upravuje normy pro vypouštění skleníkových plynů a nařizuje úsporná energetická opatření. Zákon je mnohem přísnější než normy a omezení prosazené Evropskou unii.

Zákon například slibuje snížit emise plynů se skleníkovým efektem do roku 2050 o 75 procent ve srovnání s hodnotami z roku 1990. Francouzi do dvou let nekoupí v obchodech klasické žárovky a od roku 2012 se budou moci stavět jen energeticky úsporné budovy. Podíl obnovitelných energií na spotřebě má do roku 2020 činit 23 procent.

Množství odpadu domácností se má v průběhu pěti let snížit o pět kilogramů na osobu a rok. O 15 procent má do roku 2012 klesnout množství zbytkového odpadu určeného ke spálení či umístění ve skládkách. Půda využívaná k ekologickému zemědělství by měla v roce 2012 zabírat šest procent celkové plochy, v roce 2020 pak dvacet procent.

Francouzský ministr životního prostředí Jean-Louis Borloo označil dnešní hlasování za historické. Podle něho jde o nezbytný zákon pro Evropu, navíc v době, kdy Evropa a některé části světa váhají nad tím, jakým směrem se ubírat. Podotkl, že na textu zákona, který prošel 350 pozměňovacími návrhy, se podíleli vedle poslanců také zástupci průmyslu, odborů, nevládních organizací, měst a státních úřadů.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí