zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Neomezujte účast ve stavebním řízení, vyzývají poslance starostové, zastupitelé i občanská sdružení.

24.10.2008
EIA
Neomezujte účast ve stavebním řízení, vyzývají poslance starostové, zastupitelé i občanská sdružení.

PRAHA – Ztratí občanská sdružení právo vyjadřovat se ke stavebním řízením? Právě o tom budou nyní rozhodovat poslanci, neboť 4 z nich navrhli tuto možnost zrušit.  Proti tomu se již dříve postavilo pět velkých nevládních organizací zastřešených Zeleným kruhem a nyní se na poslance obrací 6 starostů, 35 radních a zastupitelů a 83 občanských sdružení z celé republiky, kteří žádají poslance, aby tato současná práva zachovali (1). Přitom omezení těchto demokratických principů  nedoporučila ani vláda (2). „Apelujeme na zákonodárce, aby stejně jako u dřívějších návrhů na změnu zákona hlasovali proti a zachovali tak pluralitu názorů, která může být pouze přínosem pro zdravý rozvoj měst a obcí,“ uvedl právní expert Centra pro podporu občanů sdružení Arnika Lukáš Matějka.

Současný zákon o ochraně přírody a krajiny č.114/1992 Sb. umožňuje občanům za splnění určitých podmínek účast ve stavebním řízení, tedy v rozhodujících procesech ovlivňujících životní prostředí. Poslanci Miloš Melčák, Michal Pohanka, Karel Sehoř a Milan Šimonovský odůvodňují svůj návrh opravou chyby v současném předpise, což je však zkreslující argument. „Názor, že pokud neupravuje účast občanských sdružení stavební zákon, nemůže být zakotvena v zákoně o ochraně přírody a krajiny, je chybný. Jedná se o běžnou legislativní praxi, kdy procesní předpisy upravují obecně typ rozhodování, a zvláštní předpisy, jako zde zákon o ochraně přírody a krajiny, stanoví dodatečná zpřesňující pravidla,“ vysvětluje Petra Humlíčková z Legislativního centra Zeleného kruhu.

Navržená změna zákona by v praxi znamenala, že lidé sice budou moci v územním řízení vyjádřit svůj názor na to, jaký typ stavby může v jejich okolí vyrůst, nijak by však již neovlivnili její provoz, který většinou zasahuje do životního prostředí více než stavba samotná.

„Pokud občané ztratí možnost uplatnit připomínky k novým stavbám a rozvojovým projektům ve správních řízeních, obáváme se, že to povede k celkovému snížení zájmu obyvatel o věci veřejné a zvýšení napětí v případě kontroverzních záměrů,“ píše se mimo jiné v dopise, kterým poslancům zaslali starostové a zastupitelé města a obcí.

Právo na účast v rozhodovacích procesech je totiž dáno i Aarhuskou úmluvou (3). „Nemožnost účasti ve stavebních řízeních by prakticky vedla i ke zrušení možnosti bránit se proti umístění sporných staveb u soudu. To by zjednodušilo lobbyistům a velkým firmám prosazovat nekontrolovatelné, předražené a nebezpečné stavby,“ zdůraznila Petra Humlíčková.

Společná tisková zpráva Centra pro podporu občanů sdružení Arnika a Zeleného kruhu

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí