zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Obyvatelé několika pražských městských částí protestují proti vysokému hluku

27.10.2008
Hluk
Obyvatelé několika pražských městských částí protestují proti vysokému hluku

PRAHA - Zhruba 200 000 Pražanů je v těchto dnech zatíženo nadměrným hlukem letadel, která klesají na přistání na letiště v Praze-Ruzyni. Proto podepisují petici podporující výstavbu nové dráhy.

Především městské části Praha 13, Praha 17, části Prahy 4, 5 a 6 a přilehlé menší obce trpí i při běžném provozu ruzyňského letiště nadprůměrnou hlukovou zátěží. Pražské letiště 20. října zahájilo údržbu přistávací dráhy RWY 06/24 a zvýšený počet letadel přistává právě přes tyto oblasti. Hladiny hluku se zvýšily. Údržba dráhy potrvá do 31. října. "Připadáme si, jako kdybychom měli nad našimi domy a balkony letecký den osmnáct hodin denně. Na tuto situaci upozorňujeme už od jara, kdy vzniklo naše občanské sdružení Ticho nad Prahou. Už dva měsíce sbíráme podpisy pod občanskou petici, která podpoří plánovanou stavbu nové paralelní dráhy, která by měla naše problémy vyřešit," řekla mluvčí občanského sdružení Ticho nad Prahou Marie Bočková.

Současný dráhový systém letiště byl vybudován v roce 1963, kdy letiště odbavovalo milion cestujících ročně. Od té doby se provoz v Ruzyni rapidně zvýšil. V roce 2008 se počítá se 13 miliony cestujících. Na letišti byly vybudovány nové terminály. Ty mají kapacitu pro téměř 20 milionů pasažérů a budou stačit rozvoji do roku 2020. Slabinou letiště je pouze dráhový systém. Dráhy používané pro vzlety a přistání jsou pouze dvě, staré 45 let. "I za normálních okolností je hluk v našich oblastech nepříjemný, nyní je však nesnesitelný. Nová dráha je už osm let ve schváleném územním plánu hlavního města Prahy. Ale její výstavbu se snaží zablokovat obyvatelé lukrativních vilových sídel v okrajových částech Prahy z Nebušic, Suchdola, Lysolají, Hostivic a podobně. Jich je však zhruba 15 000, nás je na sídlištích desetkrát více," vysvětluje Bočková.

Nové kolo jednání o výstavbě paralelní dráhy začne v prosinci. Bude předložena přepracovaná verze studie EIA o vlivech rozvoje letiště na životní prostředí. "Do té doby budeme mít několik tisíc podpisů pod peticí a budeme se snažit občanskými aktivitami uplatnit právo drtivé většiny," dodala mluvčí občanského sdružení.


Autor / zdroj: http://www.regiony24.cz/
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí